18/02/2019 20:30 Commercial League A 18/19 14 40'

Kaizen Gaming 2786829
ThinkDigital712142154

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Σε αγώνα για την 14η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Commercial League αναμετρήθηκαν οι ομάδες των STOIXIMAN 2  και THINK DIGITAL με τους τελευταίους να φτάνουν στη νίκη με τελικό σκορ 29-54.Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του coach Σαμπατά που βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-7 και πλέον διεκδικεί με αξιώσεις την είσοδό της στην τετράδα. Στον αντίποδα η ομάδα του coach Μητσογιάννη  έπεσε στο 6-8 δυσκολεύοντας έτσι το έργο της  για την κατάληψη μιας εκ των πρώτων θέσεων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ζώνη 2-3 ενώ οι φιλοξενούμενοι δοκίμασαν εκ νέου το 1-4. Πάντως το πρόβλημα για τις δύο ομάδες σε αυτό το διάστημα σίγουρα δεν ήταν αμυντικό αλλά κυρίως εντοπίζεται στο δεύτερο μισό του γηπέδου καθώς παρουσιάστηκαν άστοχες, δεν κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα με αποτέλεσμα να πάρουν δύσκολες επιθέσεις που φυσιολογικά δε βρήκαν το στόχο. Έτσι, η πρώτη κόρνα της γραμματείας βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με το φτωχό 7-7.

Στη δεύτερη περίοδο η THINK DIGITAL γύρισε και αυτή σε 2-3 την άμυνά της , πέτυχε ένα πολύ όμορφο καλάθι με τον Μπαρμπάτση ύστερα από αμυντικό ριμπάουντ, coast-to-coast και ανάποδο lay up αλλά σε γενικές γραμμές η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι διάδρομοι προς το αντίπαλο καλάθι δεν βρίσκονταν εύκολα , το σκορ χαμηλό και οι λογαριασμοί για το δεύτερο ημίχρονο ανοιχτοί ( ημίχ. 15-19).

Μετά την ανάπαυλα όμως τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν. Η THINK DIGITAL είχε αρχίσει να σκοράρει περισσότερο κυρίως με το Μαυρίκιο (28π.- 4 κλεψ.) αλλά και τους Μάργαρη και Μπαρμπάτση να βοηθάνε πολύ ( πέτυχαν την καλύτερη επίδοση στην οικονομία του ματς). Στα 06:20 οι φιλοξενούμενοι έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (15-25) μια διαφορά που θα συντηρούσαν και στη συνέχεια θα διεύρυναν ως το τέλος του ματς. Για τους τυπικά γηπεδούχους προσπάθησε πολύ ο Παρασκευόπουλος (16π.-15 ριμπ.) αλλά δεν βρήκε κάποιον άξιο συμπαραστάτη. Αξίζει να σημειωθεί ότι εκτός από ένα καλάθι του Τσιώρη ,ο Παρασκευόπουλος ήταν ο μοναδικός που σκόραρε για τη STOIXIMAN σε όλο το δεύτερο ημίχρονο! Έτσι, τα επιμέρους 6-14 και 8-21 σε τρίτη και τέταρτη περίοδο αντίστοιχα ήλθαν  φυσιολογικά με το τελικό 29-54 να κρίνεται απόλυτα δίκαιο.

Διαιτητές: Aντωνόπουλος- Χατζόπουλος

Δηλώσεις παικτών/προπονητών :

Σαμπατας Νίκος ( παίκτης-προπονητής TDG) :

΄΄Mας έλειψε πολύ σήμερα ο πρόεδρος ο Οδυσσέας, προσπαθήσαμε πολύ να καλύψουμε το κενό, δυσκολευτήκαμε στην αρχή μέχρι να βρούμε τα πατήματά μας και έτσι η πρώτη περίοδος ήταν 7-7, πολύ χαμηλό σκορ, στη συνέχεια πολύ  δυνατές άμυνες το ματς πήγε πόντο πόντο για πολύ ώρα όμως κάποια στιγμή έσπασε και μεις καταφέραμε και ξεφύγαμε. Συνεχίζουμε δυνατά, κυνηγάμε την τετράδα ,καλή συνέχεια και στα παιδιά΄΄.

Μητσογιάννης Γιώργος ( προπονητής STOIXIMAN ) :

΄΄To παιχνίδι δεν δέχεται καμία κριτική, συγχαρητήρια βέβαια στους αντιπάλους μας γιατί ήταν δίκαιη η νίκη τους, αλλά το ματς ήταν από τα χειρότερα που έγιναν στην κατηγορία δυστυχώς΄΄.