30/01/2018 22:00 Elite League A 17/18 30/01/2018 40'

Kaizen Gaming614111142
Nestle1213111248

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Nestle στο κλειστό του Ψυχικού βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί της Stoiximan με σκορ 42-48, σε ένα παιχνίδι που τον κύριο λόγο είχαν οι άμυνες.

Το ματς ξεκίνησε με πολύ γρήγορο τέμπο και για τους δύο άλλα και με μεγάλη αστοχία στα σούτ. Χαρακτηριστικό είναι ότι το πρώτο πεντάλεπτο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες μόλι 4-4. Στη συνέχεια και μετά το τάιμ άουτ του κόουτς Παναγούλια η Nestle κατάφερε να ισορροπίσει το παιχνίδι και να πάρει ένα προβάδισμα 6 πόντων πριν το τέλος. Έτσι το δεκάλεπτο έληξε με του φιλοξενούμενους να προηγούνται 6-12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τη Nestle να επιμένει παίζοντας δυνατή άμυνα και πιέζοντας ψηλά, κάτι το οποίο της έδινε και ρυθμό στην επίθεση. Για την ομάδα των γηπεδούχων ήταν φανερός ο εκνευρισμός των παιχτών λόγω της μεγάλης αστοχίας, επιρέαζοντας τους τόσο πολύ ώστε να χάνουν ακόμα και λει απ. Οι φιλοξενούμενοι με αιχμή του δόρατος μέχρι εκείνο το σημείο τον Σελίτα ο οποίος με προσωπικές ενέργειες κυρίως έσπαγε την συμπαγή άμυνα της Stoiximan, κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι 20-25.

Τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν με την Stoiximan να βγάζει αντίδραση και να περνάει μπροστά στο σκορ με έναν πόντο μόλις στα τρία πρώτα λεπτά. Αναγκάζοντας τον Παναγούλια να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ και να τα ψάλει στους παίχτες του. Η απάντηση της Nestle μετά το τάιμ ήταν άμεση με τον Γκούρο να κερδίζει γκολ φαουλ και στην αμέσως επόμενη φάση τον Σελίτα να πετυχαίνει ένα μεγάλο τρίποντο πέρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με 28-33. Πραγματικά ένα συναρπαστικό δεκάλεπτο που στο τέλος βρήκε τη Nestle μπροστά στο σκορ με 31-36.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν για να κερδίσουν το ματς παίζοντας με πάθος και διεκδικώντας κάθε φάση. Χαρακτηριστικές ήταν οι μάχες που δίνονταν στη ρακέτα κάθε φόρα που η μπάλα πέρναγε στους ψηλούς. Η Nestle όμως πέρνωντας πόντους απο παίχτες που μέχρι εκείνο το σημέιο δεν είχαν φανεί όπως ο Γκουτσίδης και ο Τζαφέρης κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας 7-8 πόντων. Χαρακτιρηστική είναι η φάση με τον Τζαφέρη να πετυχαίνει ένα τρίποντο μαχαιριά 2 λεπτά πριν το τέλος. Η Stoiximan δεν κατάφερε και πολλά στο τέλος καθώς παρά τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήρε, όλοι οι παιχτες ήταν βιαστικοί στα τελειώματα τους κάτω απο τη ρακέτα. Έτσι το ματς έληξε 42-48 με τους γηπεδούχους να πέρνουν μια δίκαιη νίκη απέναντι σε ενα σκληροτράχηλο αντίπαλο.

Διαιτητές αγώνων: Ορφανός, Σκουλαρίκης

Δηλώσεις παιχτών/προπονητών:

Κοσμέτος Π. (παίχτης Stoiximan):

΄΄Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι, είχαμε κάποια προβλήματα απο την αρχή στην επίθεση. Στην άμυνα τα πήγαμε καλά όμως δεν καταφέραμε να κερδίσουμε και να συνεχίσουμε το αήττητο σερί μας. Δεν πειράζει όμως απο τις ήττες μαθαίνουμε. Προχωράμε και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με την Eurobank.΄΄

Παναγούλιας (προπονητής Nestle):

΄΄Περιμέναμε ότι θα γινόταν ένας πολύ καλός αγώνας, γνωρίζαμε την ομάδα του Stoiximan. Στόχος μας ήταν η νίκη για να εδραιωθούμε στην τετράδα και να προσπαθήσουμε να παρουσιαστούμε όσο το δυνατόν καλύτεροι γίνεται στα playoffs.΄΄