40 - 59

22/11/2023 20:15 Elite League 23/24 3 40'

Suits96141140
Φ.Σ.Α.1317171259

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της Suits και του Φ.Σ.Α. οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40-59.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ, αλλά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο με τα ποσοστά ευστοχίας να είναι χαμηλά στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί, πήραν διαφορά 3 κατοχών αλλά οι αντίπαλοι τους με πρωταγωνιστή τον Χαρακτινιώτη Ανδρέα μείωσαν στα τελευταία 2 λεπτά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 9-13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο  το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις άμυνες να συνεχίζουν να έχουν τον πρώτο λόγο και τους γηπεδούχους να σημειώνουν μόλις 1 πόντο, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 10-18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο Φ.Σ.Α  με πρωταγωνιστές τους Κοντόπουλο Κ. και Μαυρίκιο Ν. έκαναν ενα σερί 5-12 με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 15-30.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να δείχνουν μαχητικότητα και διάθεση ως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν να μειώσουν,  με αποτέλεσμα να δουν τους αντιπάλους τους να διατηρούν μια σταθερή διαφορά 10+ πόντων και να φεύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.