13/01/2023 19:00 Shipping League 22/23 9 40'

Sun Enterprises1617101659
Angelicoussis Group2424302098

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Sun Enterprises και της Angelicoussis Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59-98.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Οι φιλοξενούμενοι αν και παρατάχθηκαν με μόλις μία πεντάδα με πολλή ενέργεια κατάφερναν να παίρνουν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ τα οποία τους κρατούσαν κοντά στο σκορ αν και βρίσκονταν 10-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια όμως ανέβασαν το παιχνίδι τους και με πολύ καλή αμυντική λειτουργία οδηγούσαν τους αντιπάλους τους στο λάθος και βγαίνοντας σε αιφνιδιασμούς έβρισκαν εύκολο σουτ που τους έφερε μπροστά με 16-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν στην άμυνα και με το εύκολο σκορ στην αντεπίθεση να βελτιώσουν το προβάδισμά τους. Το σκορ στα μέσα της περιόδου ήταν 23-36. οι παίκτες της Sun Enterprises αν και είχαν μεγαλύτερο βάθος στο ρόστερ δεν μπορούσαν να βρουν απαντήσεις και έβλεπαν συνεχώς τη διαφορά σε βάρος τους να αυξάνεται όπου στο ημίχρονο βρίσκονταν πίσω με 33-48.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Angelicoussis Group έβρισκαν νέες επιθέσεις χάρη σε επιθετικά ριμπάουντ που ανέβασαν κατακόρυφα την επιθετική τους αποτελεσματικότητα με το σκορ να είναι 37-59 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία τα σερί τρίποντα και αιφνιδιασμοί αύξησαν τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους με τους παίκτες  Angelicoussis Group να καθαρίζουν το παιχνίδι υπέρ τους αφού στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 43-78.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Sun Enterprises προσπαθούσαν με οργανωμένες επιθέσεις να δοκιμάζουν σουτ 3 πόντων ενώ οι αντίπαλοί τους έτρεχαν συνεχώς στο γήπεδο και έβγαζαν αιφνιδιασμούς. Μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα η ομάδες δεν σταμάτησαν να παλεύουν για το καλύτερο και μας χάρισαν ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλη παραγωγικότητα.

ΜΑΡΓΩΝΗΣ Α. (ΠΑΙΚΤΗΣ ANGELICOUSSIS GROUP)