02/12/2022 19:00 Shipping League 22/23 5 40'

Sun Enterprises9628750
DNV1316201362

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Sun Enterprises και της DNV οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-62.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι ζώνη με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι παίκτες και των 2 ομάδων είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά εμφανίστηκαν άστοχοι στην εκτέλεση των προσπαθειών τους με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι ισόπαλο 5-5. Στη συνέχεια οι παίκτες της DNV, βελτιώθηκαν και κατάφεραν με ένα σερί 4 πόντων να πάρουν ένα προβάδισμα και να βρεθούν μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου με σκορ 9-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η επιθετική δραστηριότητα κινήθηκε σε ρηχά νερά αφού για ακόμη μια φορά το σκορ ανάμεσα τους ήταν ισορροπημένο 4-4 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου όμως οι φιλοξενούμενοι με επιθετικό ξέσπασμα κατάφεραν να αποσπαστούν από τους αντιπάλους τους για να αποκτήσουν διψήφια διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 15-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες και των 2 πλευρών αναδιοργανώθηκαν και κατάφεραν να είναι πολύ πιο αποτελεσματικές επιθετικά με τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν το υπέρ τους προβάδισμα όντας μπροστά με 21-40 στο 25ο λεπτό. Στην πορεία όμως οι παίκτες της Sun Enterprises έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν με σερί 11 πόντων να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά και να κλείσουν το 3o δεκάλεπτο με σκορ 43-49.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, όμως,  οι φιλοξενούμενοι βγήκαν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να μπουν στο κόλπο της διεκδίκησης της νίκης και κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφια διαφορά 45-57 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα που είχε τα ηνία του αγώνα έκανε σωστή διαχείριση και κατάφερε χωρίς να απειληθεί να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.