53 - 75

13/12/2022 20:30 Shipping League 22/23 7 40'

Sun Enterprises716111953
Tsakos Group1812291675

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της σαν Sun Enterprises και της Tsakos Group, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-75.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ενώ των φιλοξενούμενων ζώνη ως μέσο επίτευξης ενός προβαδίσματος από νωρίς. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός και οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις κάτι το οποίο φάνηκε ότι πιο πολύ λειτούργησε υπέρ των φιλοξενούμενων οι οποίοι στα πρώτα 5 λεπτά είχαν ένα μικρό προβάδισμα προηγούμενοι με 2-5. Στη συνέχεια, ο αγώνας άνοιξε και παίκτες της Tsakos πέτυχαν αρκετούς πόντους ανάμεσα σε αυτούς και ένα σερί 7, καταφέραν να αποκτήσουν διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 7-18.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να ανακατέψουν την τράπουλα και να αλλάξουν την άμυνά του σε man to man, με σκοπό όχι μόνο να κρατήσουν το προβάδισμά τους αλλά και να το αυξήσουν κιόλας και το κατάφεραν καθώς οι αντίπαλοί τους πέτυχαν μόλις 3 πόντους με το σκορ να είναι 10-25 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια οι παίκτες της Sun Enterprises αντέδρασαν και με μεγάλη επιθετική προσπάθεια μείωσαν τη διαφορά στο μισό με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι 2 ομάδες είχαν καλό ξεκίνημα με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι αυτοί που το μετουσίωσαν και σε σκορ και κατάφεραν να ξανανοίξουν την υπέρ τους διαφορά προηγούμενοι με 31-44 στο 25o  λεπτό του αγώνα. Στην πορεία η επιθετική αστοχία των παικτών της γηπεδούχου ομάδας τους απέκλεισε από την οποιαδήποτε διεκδίκηση της νίκης αφού δεν κατάφεραν για 3 λεπτά να σημειώσουν καλάθι και βρέθηκαν με μια πολύ μεγάλη εις βάρος τους διαφορά κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο 34-59.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες παρά τη διαφορά στο σκορ συνέχισαν να παλεύουν ως ένδειξη της θέλησής τους να διασκεδάσουν το παιχνίδι με το σκορ να είναι 40-66 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά η κούραση των γηπεδούχων ήταν εμφανής αλλά η θέληση τους να φανούν ανταγωνιστικοί, δεν τους εμπόδισε από το να κατεβάσουν τη διαφορά παίρνοντας το κίτρινο φύλλο αγώνα με σκορ 53-75.