Sunlight — Ολυμπιακή Ζυθοποιία

25/02/2024 20:00 Commercial League D 23/24 16 40'

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Πολύ πιο δύσκολα από ότι φανερώνει η τελική διαφορά των 13 πόντων (51-64) η ομάδα της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑΣ κέρδισε την ομάδα της SUNLIGHT. Έτσι διπλασίασε τις φετινές της νίκες επί της ομάδας της SUNLIGHT και με ρεκόρ 7-4 συνεχίζει να κυνηγάει την είσοδο της στην τετράδα, ενώ η SUNLIGHT με ρεκόρ 4-6 βλέπει το σενάριο αυτό να απομακρύνεται.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ για τρία δεκάλεπτα. Η SUNLIGHT ήταν ανώτερη μέσα στη ρακέτα, κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ, προσπάθησε να περάσει την μπάλα στο ζωγραφιστό στα ψηλά κορμιά που διαθέτει και μπόρεσε να βρίσκεται κοντά στο σκορ τα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα. Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ελεύθερα τρίποντα μπόρεσε να ανταποκριθεί στο δυναμικό παιχνίδι των αντιπάλων της, αλλά δεν μπορούσε να ξεκολλήσει στο σκορ.

Έτσι φτάσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την SUNLIGHT μπροστά με 3 πόντους (41-38) και έτοιμη να κάνει την έκπληξη. Όμως η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ ήταν καταιγιστική στην επίθεση, πετυχαίνοντας 4 τρίποντα και συνολικά 26 πόντους, καταφέρνοντας τελικά να πάρει τη νίκη χωρίς να αγχωθεί στα τελευταία λεπτά. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το πολύ όμορφο παιχνίδι.

MVP του αγώνα ο τρομερός Σωτηράκης με 34 πόντους και 11 ριμπάουντ. Μεγαλοοικονόμου και Φιρτικιάδης  άξιοι συμπαραστάτες. Τρομερός ο Μπάκας με 24 πόντους, Σταμελάκης και Ελευθερίου ακολούθησαν σε απόδοση.