52 - 37

08/03/2024 20:30 Commercial League D 23/24 14 40'

Sunlight1310151452
Stanley123121037

Μία εύκολη νίκη κατέκτησε η ομάδα της SUNLIGHT με 52-37 επί της ομάδας της THE STANLEY HOTEL. Η SUNLIGHT διπλασίασε έτσι τις φετινές της νίκες επί των αντιπάλων της και με ρεκόρ 5-7 βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον της στην Commercial League D. H THE STANLEY HOTEL με ρεκόρ 2-7 θα δυσκολευτεί πολύ να μπει στην 6άδα της κατηγορίας.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε αργό τέμπο και οργανωμένες επιθέσεις απέναντι σε άμυνες man to man. Ο Βαζούκας για την THE STANLEY HOTEL ήταν εντυπωσιακός με 11 από τους 12 πόντους της ομάδας του με τον Μπάκα να πετυχαίνει 8 σερί πόντους για την SUNLIGHT που πήρε το προβάδισμα με 13-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους και κατάφεραν να περιορίσουν τους απελπιστικά άστοχους αντιπάλους τους (χαρακτηριστικό το συνολικό 4/21 βολές) στους μόλις 3 πόντους με 1 τρίποντο. Η επίθεση τους όμως δε λειτούργησε καλά για το 10-3 το δεκαλέπτου που τους έφερε μπροστά με 23-15.

Η SUNLIGHT συνέχισε να κυριαρχεί και στην επανάληψη, κυρίως μέσα από την καλή της αμυντική τακτική και ενέργεια. Ο Κολιας πέτυχε 11 πόντους στην τρίτη περίοδο για το επιμέρους 15-12 που ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (38-27).

Η THE STANLEY HOTEL έκανε την προσπάθεια της για να κάνει την ανατροπή, όμως ήταν και πάλι άστοχοι με τον Μπακα να πετυχαίνει 10 πόντους και να σιγουρεύει τη νίκη για την ομάδα του!

Ο Μπάκας με 24 πόντους MVP του αγώνα με τους Κόλια και Ελευθερίου να ακολουθούν. Ο Λυκοτροφίτης καλύτερος για την THE STANLEY HOTEL, ο Βαζούκης με 16 πόντους πρώτος σκόρερ, αλλά αρκετά άστοχος.