Stanley vs Sunlight

39 - 49

18/12/2023 20:30 Commercial League D 23/24 5 40'

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της THE STANLEY HOTEL και της SUNLIGHT  οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39-49.

Από την αρχή του αγώνα και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν παίζοντας man to man άμυνα και δίνοντας ένα αργό ρυθμό στο παιχνίδι κατάφεραν και οι δύο ομάδες να κρατήσουν τους αντιπάλους τους σε χαμηλό σκορ στα πρώτα 5 λεπτα (3-9). Στην συνέχεια η δεύτερη ομάδα άρχισε να ανεβαίνει επιθετικά και με 2 σερί (0-5) και (0-7) μπόρεσαν να εκτοξεύσουν την μεταξύ τους διαφορά στο σκορ σε 8-22 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Από την αρχή της 2ης περιόδου η πρώτη ομάδα πίεζε σε όλο το γήπεδο συνεχώς προσπαθώντας να μειώσει  το σκορ χωρίς να δεχτεί καλάθι στα πρώτα 5 λεπτά του δεκαλέπτου (12-22). Στο υπόλοιπο της περιόδου η ομάδα της THE STANLEY HOTEL συνέχισε να πιέζει και έτσι κατάφερε με ένα σερί 6-0 να μειώσει ακόμα περισσότερο την διαφορά σε 21-29.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου το σκηνικό άλλαξε και η SUNLIGHT ήταν αυτή που πήρε τα ηνία του αγώνα και με δύο σερί 0-4 και 0-7 και κρατώντας επιθετικά τους αντιπάλους τους με μόλις τρεις πόντους μπόρεσε να αυξήσει την διαφορά υπερ της σε 24-41.

Στα πρώτα 5 λεπτά του 4ου δεκαλέπτου , και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η ομάδα της THE STANLEY HOTEL προσπάθησε αρκετά και με ένα σερι 12-4 μείωσε το σκορ χωρίς να μπορέσει να το ανατρέψει με τον αγώνα να κλείνει με σκορ 39-49.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Φιλιππόπουλος Παύλος με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ και οι Γεωργάκης Κώστας και ο Φιλιππόπουλος Κωνσταντίνος με 7 πόντους αντίστοιχα ο καθένας , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπάκας Ευάγγελος με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ελευθερίου Ιωάννης με 10 προσωπικούς πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της THE STANLEY HOTEL  να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της SUNLIGHT να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.

Λυκοτραφίτης Βασίλης (Παίκτης The Stanley Hotel)