53 - 61

28/01/2024 20:00 Commercial League B 23/24 9 40'

Techpassion1308211153
ΑΔΜΗΕ2211131561

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ της Τεκπασιον Ικε και της ΑΔΜΗΕ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν να παίζουν σε ζώνη άμυνας. Η δεύτερη ομάδα ξεκίνησε πολύ δυναμικά με ένα σερί 0-5 μέσα σε ένα λεπτό στην αρχή του παιχνιδιού. Στην συνέχεια ήταν ένα ωραίο μπάσκετ η δεύτερη ομάδα , όμως η πρώτη ομάδα μάζεψε την διαφορά κάνοντας το δικό της σερί 6-0 κλείνοντας η 1η περίοδο με μικρή διαφορά 13-20.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ο ρυθμός συνέχισε να είναι αργός όμως η δεύτερη ομάδα μπήκε πιο δυναμικά και εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (21-33).

Στο 3ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα ξεκίνησε με ένα καλό ξεκίνημα 6-0 υπερ της μειώνοντας σε 31-40. Στην πορεία οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι , έφτασαν πολύ κοντά στους φιλοξενούμενους με μια μικρή διαφορά (42-46).

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάλευαν αρκετά πολύ να γυρίσουν το παιχνίδι είχαν φτάσει σε μια διαφορά τριών πόντων(46-49).. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα το σκορ ήταν πολύ χαμηλό , όμως στα 2 πρώτα λεπτά των τελευταίων λεπτών η πρώτη ομάδα μείωσε σε 51-54 , όμως η δεύτερη ομάδα με την ψυχραιμία της και την αποδοτικότητα τους αύξησε λίγο την διαφορά και έτσι σφράγισε την νίκη της με τελικό σκορ 53-61.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καραγιάννης Στράτος (32 πόντους και 10 ριμπάουντ) και ο Φύκηρης Κώστας (7 πόντους και 2 ριμπάουντ), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ηλιακίδης Τάσος (23 πόντους και 3 ριμπάουντ) και ο Δημητράκης Αναστάσιος ( 15 πόντους και 4 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ ΙΚΕ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της ΑΔΜΗΕ να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.

Τανισκίδης Γιάννης (Παίκτης Τεκπασιον Ικε)