03/02/2023 21:30 Commercial League A 22/23 1 40'

ΑΔΜΗΕ37121335
Techpassion13991546

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της ΑΔΜΗΕ και της Τεκπασιόν, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 35-46.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man  για να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν τις οργανωμένες επιθέσεις. Ο ρυθμός που επέβαλαν ήταν κανονικός κάτι που δεν βοήθησε την ευστοχία των ομάδων η οποία κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα με το σκορ να είναι 0-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες αποφάσισαν να αλλάξουν την άμυνά τους σε πιο επιθετική, πιέζοντας σε όλο το γήπεδο ωστόσο η ομάδα η οποία κατάφερε τα πάει καλύτερα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία δέχτηκε μόλις 3 πόντους και έτσι βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 10.

Στη συνέχεια οι ομάδες εμφάνισαν ξανά προβλήματα παραγωγικότητας με το επιμέρους σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 2-3. Στο υπόλοιπο και οι 2 ομάδες συνέχιζαν να έχουν καλή αμυντική λειτουργία. Οι γηπεδούχοi σε αυτό το κομμάτι κατάφεραν να δείξουν καλύτερη επιθετική λειτουργία και έτσι κατάφεραν να έχουν ένα σχεδόν ισορροπημένο σκορ με τους αντιπάλους τους κλείνοντας το ημίχρονο με 10-22 σε βάρος τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να στραγγαλίσουν την αντίπαλη επίθεση ασκώντας μια πίεση σε όλο το γήπεδο. Οι παίκτες της ΑΔΜΗΕ όμως είχαν τη σωστή αντίληψη της θέσης των συμπαικτών τους και έτσι κατάφεραν να ξεφεύγουν και να κατεβάσουν τη διαφορά στους 10 πόντους στο 25ο λεπτό του αγώνα 16-26. Στην πορεία και οι 2 ομάδες συνέχισαν τα σκληρά μαρκαρίσματα με τους γηπεδούχους να αποφασίσουν να ασκήσουν άμυνα ζώνης. Η επιλογή τους αυτή λειτούργησε, αφού κατάφερε μόνο τη διαφορά αλλά δυστυχώς δεν κατάφεραν να αποσοβήσουν το buzzer beater που δέχτηκαν και έτσι η περίοδος έκλεισε ξανά με διψήφια διαφορά 22-31.

. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η ΑΔΜΗΕ, έκανε την αντεπίθεσή της και καταφέρνοντας να κυριαρχήσει σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να βάλει δύσκολα στους παίκτες της Τεκπασιον, οι τελευταίοι έβλεπαν την διάφορα να έχει πέσει στο 30-34 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Σε αυτό το κομμάτι οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνά τους σε ζώνη περιορίζοντας έτσι σημαντικά το παθητικό τους και έτσι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.