25/02/2019 21:45 Commercial League A 18/19 15 40'

Thalpis Hellas2220171473
Kaizen Gaming 2913151148

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ της THALPIS HELLAS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ και της STOIXIMAN 2, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 48.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι η THALPIS μπήκε πιο δυναμικά και μετατρέποντας διαδοχικές άμυνες σε αιφνιδιασμούς πήρε προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 2 λεπτά, με την STOIXIMAN να μην καταφέρνει να απαντήσει και να βλέπει το σκορ να γίνεται 14 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η THALPIS συνέχισε να ελέγχει το ματς, διατηρώντας καλή κυκλοφορία της μπάλας ενώ παράλληλα ζεστάθηκε και από την γραμμή των 3 πόντων, με τους αντιπάλους της παρότι βελτίωσαν τα ποσοστά τους συνέχισαν να βασίζονται κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 22 – 9.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της STOIXIMAN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και να μειώσουν και τους παίκτες της THALPIS να παραμένουν συγκενρωμένοι και κυριαρχώντας στο παρκέ έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Χατζόπουλος, Ορφανός