68 - 35

08/11/2016 20:30 League C2 16/17 40'

ThinkDigital1118152468
Pharmex7571635

Σε έναν αγώνα μεταξύ της THINK DIGITAL και τις PHARMEX, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68 – 35.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τους γηπεδούχους να χαρακτηρίζονται από βιαστικές τελικές επιλογές και πολλά χωρίς ρυθμό σουτ 3 πόντων, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι είχαν περισσότερη υπομονή και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Στην πορεία ο ρυθμός του αγώνα απέκτησε μεγαλύτερη ταχύτητα με τις δύο ομάδες να πιέζουν μετά από ριμπάουντ για αιφνιδιασμούς, συνεχίζοντας όμως να έχουν χαμηλά ποσοστά και να παραμένουν κοντά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11 – 7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τις σωστές επιλογές, αλλά να συνεχίζουν να έχουν χαμηλά ποσοστά και το σκορ να είναι 14 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες της Think Digital αρχίσαν να βρίσκουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο, τροφοδότησαν τους ψηλούς τους, βελτίωσαν τα ποσοστά τους και ανέβασαν την διαφορά στους 10+ πόντους, με τους παίκτες της Pharmex να έχουν κολλήσει επιθετικά, να βασίζονται σχεδόν αποκλειστικά σε προσωπικές ενέργειες και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29 – 12.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε πολύ γρήγορο τέμπο, τις δύο ομάδες να παίζουν καθαρές άμυνες, τους παίκτες της Pharmex παρότι δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική μέρα να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση έως το τελευταίο λεπτό, τους παίκτες της Think Digital να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μάργαρης Β. με 28 (1) και Μαυρίκιος Ν. με 12, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Τσέκερης Θ. με 18 (2) και Αργυράκης Α. με 6 πόντους αντίστοιχα.