06/06/2018 21:45 Play Off Minor Super League 17/18 40'

ThinkDigital101491851
UCI201661961

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της THINK DIGITAL και της UCI, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2 ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι το παιχνίδι από την αρχή σε γρήγορο τέμπο και επιθέσεις αλλά οι παίκτες χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές, αβίαστα λάθη και χαμηλά ποσοστά στα πρώτα 3 λεπτά, στην πορεία όμως λύθηκαν επιθετικά, με το σκορ να είναι 7 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δύο αντίπαλοι και πάλι σε συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών αλλά η UCI άρχισε να ευνοείται από αυτό, με τρίποντο του Ηλιόπουλου Κ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με τρίποντο του Νταλαμπίρα Ι. διαφορά 3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 10 – 20.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο τέμπο και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με το παιχνίδι να χαρακτηρίζεται από πολλά φάουλ, έλλειψη επιθετικού ρυθμού και άσχημα ποσοστά, τις δύο ομάδες να σκοράρουν κυρίως από την γραμμή των βολών αλλά η UCI διατήρησε διαφορά 3+ κατοχών μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο όπου η THINK DIGITAL αντέδρασε και με ένα run μείωσε σε 39 – 45 με 5 λεπτά για λήξη. Στην πορεία οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Ντότσικα Ο. μείωσαν περαιτέρω σε 3 πόντους, με τις δύο ομάδες να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ αλλά επιθετικά συνέχισαν να μην έχουν υπομονή, τους φιλοξενούμενους όμως να κάνουν με την σειρά τους run 7 – 0 ανεβάζοντας και πάλι το προβάδισμα σε 3+ κατοχές παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ζιώγας, Δελδήμος