64 - 53

07/04/2022 20:30 Commercial League Minor 21/22 15 40'

ThinkDigital1311221864
Bureau Veritas1216151053

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της TDG και της Bureau Veritas οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64-53

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το αγώνα με άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοι τους παρατάχθηκαν με man to man. Επιθετικά, οι ομάδες προτιμήσαν να παίζουν με οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ ήταν  5-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γρήγορες αντεπιθέσεις των γηπεδούχων που συνδυάστηκαν με χαλάρωση της αντίπαλης άμυνας τους έδωσε προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 13-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με κάποια κλεψίματα και αιφνιδιασμούς έβρισκαν σκορ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με οργανωμένες επιθέσεις αλλά οι κακές πάσες και η αστοχία και το σκορ ήταν 21-21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, το σκοράρισμα ήταν πενιχρό με την αλλαγή της άμυνας τους σε ζώνη να παίζει ρόλο σε αυτό που περιόρισε την αντίπαλη επίθεση που παρά τα επιθετικά τους ριμπάουντ έμειναν πίσω με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24-28.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι απείλησαν κυρίως με 3ποντα που αύξησαν τη διαφορά. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν η προσωπική άμυνα στους 2  ζεστούς παίκτες  και το σκορ ήταν 34-41 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία τα πνεύματα άναψαν στους πάγκους  με τεχνικές ποινές. Στο ίδιο διάστημα οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και έφτασαν στην ισοπαλία 41 πόντων 1 λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 46-43.

Στο 4ο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ομάδα εμφανίστηκε κάπως κουρασμένη υστερώντας στο αμυντικό transition, με τους παίκτες της TDG να το εκμεταλλεύονται αυτό και να πιέζουν ψηλά  και το σκορ ήταν  55-47 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα και δεν έπεσαν ποτέ κάτω από εκείνο το σημείο.