52 - 39

04/03/2023 19:00 Commercial League B 22/23 5 40'

Topcut Modiano915121652
Bureau Veritas14691039

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Topcut Modiano και της Bureau Veritas, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-39.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξε άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man. Επιθετικά, οι ομάδες έπαιζαν οργανωμένα και παρά τα πολλά άστοχα τρίποντα που δοκίμασαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα ήταν μπροστά με σκορ 6-4. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 2 μαζεμένα τρίποντα κατάφεραν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να προηγούνται εκείνοι με σκορ 9-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι καλές άμυνες επικράτησαν κρατούσαν το στάτους του αγώνα σταθερό. Μέχρι να φτάσουμε στα μισά της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 3-2. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Topcut Modiano, πάτησαν το γκάζι και παρά τους πετυχημένους αιφνιδιασμούς που δέχτηκαν είχαν την ψυχραιμία στην επίθεση και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 24-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες συνέχισαν να επιτίθενται με τον ίδιο τρόπο και αυτό  αντικατοπτρίστηκε στην εικόνα τον αγώνα όπου οι γηπεδούχοι κράτησαν σταθερή τη διαφορά τους και προηγούνταν 28-23 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι ομάδες συνέχισαν να βγάζουν διάθεση στην επίθεση όπου οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι κάτω από το καλάθι και έξω από τη γραμμή του τριπόντου που τους εγκαθίδρυσε σαν φαβορί για το ροζ φύλλο αγώνα 36-29.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Bureau Veritas έδειξαν διάθεση μειώνοντας τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αποφασισμένοι να μην αφήσουν την αντίπαλο τους περιθώρια να απειλήσουν και έχοντας ως απάντηση τους αιφνιδιασμούς προηγούνταν 43-32 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν τον αγώνα κα και απέσπασαν το ροζ φύλλο αγώνα με ευκολία.