35 - 56

17/07/2023 21:30 Play Off Summer League 22/23 40'

Topcut Modiano9751435
Tsakos Group151815856

Στον ημιτελικό μεταξύ της Topcut Modiano και της Tsakos Group οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση με σκορ 35-56.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους ατομική. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος ο οποίος επέτρεψε και στις 2 ομάδες να βρουν σκορ με την ομάδα της Tsakos Group να προηγείται με 6-12 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η επιθετική αποτελεσματικότητα μειώθηκε με την κάθε ομάδα να σκοράρει από ένα δίποντο και μία βολή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων ήταν πολύ συμπαγής έχοντας καλές εκτελέσεις οι οποίες τους επέτρεψαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους και να είναι στα μισά της περιόδου στο +16 (10-16). Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Topcut Modiano, δεν μπορούσαν να βελτιώσουν την επιθετική τους αποτελεσματικότητα και αντέδρασαν στο τέλος του δεκαλέπτου μειώνοντας σε 16-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι στον αγώνα προκαλώντας μεγάλες δυσκολίες στο αντίπαλο σκοράρισμα το οποίο περιορίστηκε σε μόλις 3 πόντους μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα 19-45. Στην πορεία όπως έγινε και στο προηγούμενο δεκάλεπτο οι επιθέσεις χαλάρωσαν επιτρέποντας μόλις ένα επιμέρους 2-3.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Topcut Modiano έπαιξαν αποφασιστικά και έχοντας ένα σερί 10 πόντων έβγαλαν αντίδραση αλλά η διαφορά σε βάρος τους ήταν πολύ μεγάλη. Το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 31-51. Στα εναπομείναντα λεπτά παρά την έλλειψη κινήτρου, οι αιφνιδιασμοί ήταν αποδείξεις της ενέργειας των παικτών οι οποίοι μέχρι το τέλος του αγώνα έδειχναν την ποιότητά τους.