38 - 47

12/07/2023 21:30 Summer League 22/23 2 40'

Tsakos Group15611638
Topcut Modiano1410131047

Στον αγώνα μεταξύ της Tsakos Group και της Topcut Modiano, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 38-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης σε έναν αγώνα όπου ο ρυθμός ήταν κανονικός. Οι οργανωμένες επιθέσεις ήταν το κύριο μέσο εξαπέλυσης επιθέσεων το οποίο στα πρώτα 5 λεπτά τους είχε φέρει σε ισορροπία 7 πόντων. Στη συνέχεια οι ομάδες συνέχιζαν να είναι άκρως ανταγωνιστικές η μία για την άλλη καταβάλοντας στα παρκέ μεγάλα ποσά ενέργειας. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με προβάδισμα ενός πόντου (15-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αμφότερες πλευρές εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένες. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι ενώ οι αντίπαλοί τους έκαναν λάθη. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις 2 πόντοι από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Στο υπόλοιπο, το σκηνικό άλλαξε με τους παίκτες της Tsakos Group να επιδιώκουν μέσα από αιφνιδιασμούς να βρουν σκορ ενώ οι αντίπαλοί τους αν και έπαιζαν βιαστικά έβρισκαν το στόχο. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 21-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η μαχητικότητα παρέμενε στα ίδια υψηλά επίπεδα με την αποτελεσματικότητα ωστόσο να κινείται σε μέτρια επίπεδα. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 27-30. Στην πορεία οι παίκτες της Tsakos Group πίεσαν τους αντιπάλους τους αλλά οι ίδιοι δεν κατάφεραν να το κεφαλαιοποιήσουν αυτό καθώς ήταν άστοχοι στις επιθέσεις τους. Παράλληλα, οι παίκτες της Topcut Modiano αναγκάζονταν σε σουτ 3 πόντων τα οποία δεν είχαν ευτυχές αποτέλεσμα για εκείνους. Έτσι η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 32-37.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Tsakos Group εξαπέλυσαν αντεπίθεση η οποία έκανε τους αντιπάλους του να σαστίσουν. Έτσι ο αγώνας έδειχνε ότι θα οδηγηθεί σε θρίλερ καθώς με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη οι φιλοξενούμενοι ήταν στο +1 (38-39). Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν καθόλου σκορ καθώς ήταν κακοί στις πάσες τους και έκαναν λάθη. Οι παίκτες της Topcut Modiano, στα εναπομείναντα λεπτά απλά έγραψαν το τελικό σκορ του αγώνα.