48 - 32

20/11/2023 20:30 Commercial League A 23/24 3 40'

Tsakos Group416111748
Μαυρογένης1486432

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της Tsakos Group και του Μαυρογένη, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-32.

Στο 1ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε γρήγορο τέμπο και με πολλά σουτ 3 πόντων αλλά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα και περισσότερη συγκέντρωση και το σκορ ήταν  0-11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν αμυντικά και περιόρισαν τους αντιπάλους τους αλλά παράλληλα δεν βρήκαν επιθετικό ρυθμό με αποτέλεσμα να δουν την περίοδο να κλείνει με σκορ 4-14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι και πάλι σε σετ επιθέσεις αλλά με γρήγορες τελικές επιλογές και από τις δύο πλευρές, ο Tsakos βελτιώθηκε αισθητά επιθετικά  όμως ο Μαυρογένης διατήρησε προβάδισμα 14-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι έπαιξαν κλειστή άμυνα, οι αντίπαλοι τους δεν ήταν εύστοχοι στα μακρινά σουτ που τους δώθηκαν με αποτέλεσμα η διαφορά να ψαλιδίζεται με σε 20-22 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι άμυνες συνέχισαν να είναι δυνατές, με τα ποσοστά να είναι εξαιρετικά χαμηλά και από τις δύο ομάδες και το σκορ 23-23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία ο Tsakos άσκησε press και έτρεξε σε αιφνιδιασμούς, με τον Μαυρογένη να μην αντιδρά καλά και συνεχίζοντας να μην έχει επιθετικό ρυθμό έχασε το προβάδισμα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 31-28.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιβάλουν γρήγορο παιχνίδι, βρήκαν λύσεις και ενέργεια από τον Οικονόμου Α., με τους φιλοξενούμενους να κάνουν πολλά λάθη, να συνεχίζουν να μην ευνοούνται από τον γρήγορο ρυθμό και το σκορ ήταν 43-32 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες του Μαυρογένη άρχισαν να δέιχνουν εμφανή σημάδια κόπωσης και κόλλησαν κυριολεκτικά επιθετικά, με αποτέλεσμα η ομάδα της Tsakos να διατηρήσει το προβάδισμα έως το τέλος και να πάρει την Νίκη.