Tsakos Group1325211271
Accenture9175738

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της Tsakos Group και της Accenture, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμορφώνεται στο τελικό 71-38.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης σε έναν αγώνα, ο ρυθμός ήταν γρήγορος. Η κάθε ομάδα ξεκίνησε τον αγώνα από ένα σερί 5 και 4 πόντων αντίστοιχα, τα οποία έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην διαμόρφωση του 9-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι ομάδες ήταν κάπως άστοχες, κάτι που δεν επέτρεψε σε καμία από τις 2 να ξεφύγει στο σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η κατάσταση άλλαξε άρδην για την κάθε ομάδα να σημειώνει αρκετούς πόντους αν και οι φιλοξενούμενοι βίωσαν ένα δίλεπτο αστοχίας. Στα μισά της περιόδου, το σκορ ήταν 29-19. Στο υπόλοιπο, οι παίκτες της Tsakos Group ήταν λίγο πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμα τους στο 38-26 στα μισά του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Accenture, βρέθηκαν εκτός διεκδίκησης αγώνα αφού δεν κατάφεραν να ματσάρουν την επιθετική ορμητικότητα των αντιπάλων τους που βρισκόταν μπροστά με 51-29 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στο υπόλοιπο της περιόδου όμως, κατέβασαν ρυθμό χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι δεν κατάφεραν να αυξήσουν τις διαφορά καθώς στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγούνταν με 59-34.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Tsakos Group, δεν άφησαν το πόδι τους από το γκάζι και με συνεχή πίεση σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να εξασφαλίσουν μια εύκολη νίκη με σκορ 71-38.