44 - 63

15/12/2023 22:00 Commercial League A 23/24 6 40'

Tsakos Group100620844
KPMG1522062063

Μια σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα της KPMG με αντίπαλο την ομάδα του TSAKOS GROUP στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής της Commercial League A. Το τελικό 44-63 ήρθε λίγο πιο δύσκολα από ότι φανερώνει η τελική διαφορά των 19 πόντων.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην έμπειρη ομάδα της KPMG. Η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο coach Παπαγεωργίου μπλόκαρε τα επιθετικά ατού του TSAKOS GROUP και η ενέργεια που έβγαζε στην επίθεση η KPMG την έφερε από νωρίς μπροστά στο σκορ (10-15 το δεκάλεπτο).

Η πίεση μάλιστα που άσκησε σε όλο το γήπεδο στα μέσα της δεύτερης περιόδου την βοήθησαν να ανεβάσει την διαφορά σε πολύ μεγάλα ύψη (16-37 το ημίχρονο).

Ο αγώνα όμως δεν είχε τελειώσει ακόμη με την ομάδα του TSAKOS GROUP να κάνει τη mini ανατροπή. Με τον Παπαγεωργίου να σκοράρει από την περιφέρεια αλλά και από τη γραμμή τω βολών οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους 20-6 μετατρέποντας το παιχνίδι και πάλι σε ντέρμπυ.  (36-43)

Η KPMG όμως κράτησε την ψυχραιμία της, ανέβασε την ένταση και πάλι στην άμυνα και έκανε με τη σειρά της ένα φανταστικό δεκάλεπτο (8-20) παίρνοντας τελικά μια εύκολη νίκη.

Μαρμαρίδης, Δεληγιάννης και Λημνίδης οι καλύτεροι για τους νικητές. Παπαγεωργίου και Κορωναίος ξεχώρισαν για την TSAKOS GROUP.

Αντωνόπουλος Γιώργος (Παίκτης Tsakos Group)