05/05/2023 20:30 Commercial League A 22/23 2 40'

Tsakos Group2115211572
KPMG1924152078

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα μεταξύ της Tsakos group και της ΚPMG οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 72-78.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης ώστε να  ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες εκδήλωσαν οργανωμένες επιθέσεις με τους φιλοξενούμενους να καταφέρουν να αποκρίνονται καλύτερα και μέσα από κλέψιμο και γρήγορο παιχνίδι με προηγούνται με 4-8 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε με τους γηπεδούχους αρχικά να ανατρέπουν τον αγώνα και να προηγούνται με 13-12 στο 8ο λεπτό και έπειτα με πολλές σκορ εκατέρωθεν να διατηρούν τα ηνία του αγώνα με διαφορά καλαθιού 21-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των παικτών της KPMG να εμφανιστούν καλύτεροι όπου εμφανίζοντας πολύ καλή αμυντική συγκέντρωση σε σχέση με τους αντιπάλους τους, περιόρισαν το αντίπαλο σκοράρισμα και προηγούνταν με 29-33 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να κάνουν λάθη λόγω πίεσης και βιασύνης και τους αντιπάλους τους μέσα από τα σουτ 3 πόντων να βρίσκουν το σκορ και να προηγούνται με 36-43 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η πλευρά της Tsakos Group ανασυγκροτήθηκε και πιέζοντας στην άμυνα μείωσε σε 46-48 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοί με όμορφες συνεργασίες και ευστοχία συνέχισαν πληγώνουν την αντίπαλη άμυνα με τους αντιπάλους τους να καταθέτουν μεγάλα ποσά προσπάθειας στο παρκέ και να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους τους (57-58).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα τα επιθετικά λάθη της πλευράς των φιλοξενούμενων δεν κατάφεραν να αλλάξουν τις ισορροπίες του αγώνα καθώς παρέμειναν μπροστά και είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη με το σκορ να είναι 63-67 στο 35ο λεπτό του αγώνα. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα , καμμιά από τις 2 ομάδες δεν κατάφερε να ξεχωρίσει με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα και τους φιλοξενούμενους να αντέχουν και να παίρνουν τη νίκη.