41 - 68

26/02/2018 21:30 Super League B 17/18 40'

UCI88131241
Mytilineos1910172268

Στον Αγώνα μεταξύ της UCI και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41 – 68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ αλλά ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ από την αρχή πίεσε για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, σε αντίθεση με την UCI η οποία επέλεξε οργανωμένες επιθέσεις αλλά χωρίς να βρίσκει καθαρές επιλογές, με το σκορ να είναι 3 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να βγάζουν μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 8 – 19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι άμυνες ήταν πιο δυνατές και είχαν τον πρώτο λόγο με αποτέλεσμα το τέμπο του αγώνα και τα ποσοστά να πέσουν, με το σκορ να είναι 12 – 22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος αλλά ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ και πάλι από καλάθια σε αιφνιδιασμούς βρήκε λύσεις, με τους αντιπάλους τους να συνεχίζουν να μην βρίσκουν ρυθμό και καθαρές τελικές επιλογές απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 16 – 29.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της UCI να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές και τους παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ να συνεχίζουν να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Δελδήμος