39 - 38

17/01/2018 22:00 Super League B 17/18 40'

UCI13913439
Φ.Σ.Α.71461138

Στον αγώνα μεταξύ της UCI και του ΦΣΑ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39 – 38.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκινήσαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε σετ επιθέσεις, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο ζεστοί από την γραμμή των 3 πόντων και με 3 σερί τρίποντα των Παπαγεωργίου Ι. και Στρατηγαρέα Π. πήραν από νωρίς προβάδισμα 2 κατοχών, αλλά και με τους αντιπάλους τους να αντιδρούν άμεσα να μειώνουν σε μία κατοχή με το σκορ να είναι 6 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με την UCI να συνεχίζει να βασίζεται σε σουτ 3 πόντων, τον ΦΣΑ σε σουτ μέσηε απόστασης και προσπάθειες μέσα στην ρακέτα, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 13 – 7 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι σε σαφώς πιο γρήγορο ρυθμό, πιο γρήγορες επιθέσεις και απόπειρες εφοδιασμών και από τις δύο πλευρές, με τις άμυνες όμως να αποκτούν τον πρώτο λόγο και το σκορ να είναι 15 – 15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και με διαδοχικά καλάθια από ασίστ πήραν εκ νέου προβάδισμα 2 κατοχών, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ασίστ του Μαστοράκη Γ. και τρίποντο του Πλακογιαννάκη Π. μείωσαν σε ένα πόντο, με το ημίχρονο να κλείνει με σκόρ 22 – 21.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε φρενήρη ρυθμό, με τις επιλογές όμως να είναι βιαστικές, τα ποσοστά χαμηλά αλλά η UCI ευνοήθηκε και πάλι από το γρήγορο τέμπο και με 2 σερί ασίστ πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, με τους αντιπάλους της να μένουν χωρίς καλάθι για 4 λεπτά και το σκορ να είναι 30 – 21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες του ΦΣΑ με ένα mini run 4 – 0 μείωσαν και πάλι σε 2 κατοχές, με το τέμπο να παραμένει ίδιο, τους παίκτες να δείχνουν μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ, τους γηπεδούχους όμως να διατηρούν το προβάδισμα και με ένα buzzer beater τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου από τον Τσιγκουνάκη Α. έκλεισαν την περιόδο με σκορ 35 – 27.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε αργό τέμπο και οργανωμένες επιθέσεις, τις άμυνες να κυριαρχούν, τα ποσοστά πολύ χαμηλά, την ομάδα του ΦΣΑ να ευνοείται από αυτό και με ασίστ του Τσανάκα Α. και τρίποντο του Μαστοράκη Γ. και αμέσως μετά με 2 βολές του Πλακογιαννάκη Π. μείωσε σε μία κατοχή, με τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και το σκορ να είναι 35 – 33 στα μισά της περιόδου.Στην συνέχεια οι δύο ομάδες συνέχισαν να μην βρίσκουν επιθετικό ρυθμό, οι παίκτες της UCI έμειναν χωρίς καλάθι για 8 λεπτά αλλά οι αντίπαλοι της δεν μπορούσαν να το εκμεταλλευτούν, με τους παίκτες και τις δύο πλευρές να είναι διστακτικοί και να έχουν αρκετά αβίαστα λάθη και με 2 βολές του Τσίγκρα Α. το σκορ διαμορφώθηκε σε 35 – 35 με 2 λεπτά για λήξη. Στην πορεία οι δύο αντίπαλοι πήγαν κυρολεκτικά neck and neck, έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα δύσκολο drive του Πλακογιαννάκη Π. πέρασαν μπροστά με το σκορ να είναι 36 – 37 με 1 λεπτό για λήξη. Κάπου εκεί ο Τσιγκουνάκης Α. ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων διαμορφώνοντας το 39 – 37 με 40” και στην επόμενη επίθεση με βολή του Στέλιου Α. το σκορ διαμορφώθηκε σε 39 – 38 με 18” και κατοχή για UCI, με το παιχνίδι να μπαίνει στην διασικασία των φάουλ, τον Τσιγκουνάκη Α. να αστοχεί σε 2 βολές και τον ΦΣΑ να έχει την τελευταία κατοχή με 15” στην οποία όμως ο Μαστοράκης Γ. αστόχησε σε προσπάθεια για drive με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαγεωργίου Ι. με 10 (3) και Τσιγκουνάκης Α..με 8 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μαστοράκης Γ. με 18 (2) και Τσανάκας Α. με 6 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας, Χατζόπουλος