UCI vs ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

04/03/2019 21:40 Cup B 18/19 40'

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ της UCI και του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 70.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν αργό τέμπο και μεγάλες επιθέσεις, η UCI χαρακτηρίστηκε από χαμηλά ποσοστά, αλλά ο ΔΣΑ ευνοήθηκε από αυτό το παιχνίδι ξεκινώντας με σερί 0 – 6 έχοντας καλή παραγωγή από assist, με το σκορ να γίνεται 1 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βασίζονται σε προσωπικές ενέργειες με αποτέλεσμα να μην βρίσκουν επιθετικό ρυθμό και να περιορίζονται σε έναν μόλις πόντο σε 9′, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας πήραν διψήφια διαφορά και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 6 – 17.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της UCI να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, βρήκαν ρυθμό, βελτιώθηκαν αισθητά επιθετικά  και κέρδισαν το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν σημαντικά σε κανένα σημείο του αγώνα και τους παίκτες του ΔΣΑ να συνεχίζουν να παίζουν ομαδικό μπάσκετ, να επιβάλουν το παιχνίδι τους και να κυριαρχούν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας έως το τέλος, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Τσάτσης, Δελδήμος