45 - 50

28/01/2019 21:40 Super League A 18/19 11 40'

UCI121114845
Δ.Σ. Πειραιά121082050

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ της UCI και του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι ο ΔΣΠ μπήκε με καλύτερα πατήματα και ξεκίνησε με run 0 – 5 αλλά οι αντίπαλοι του αντέδρασαν άμεσα με δικό τους run 7 – 0 και το σκορ ήταν 7 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι σε σετ επιθέσεις με καλή κυκλοφορία της μπάλας, η UCI ευνοήθηκε από το αργό παιχνίδι και με διαδοχικές assist του Στρατηγαρέα Π. πήρε διαφορά 5 πόντων αλλά ο ΔΣΠ με καλές άμυνες ισορρόπησε το παιχνίδι και έκλεισε την περίοδο με σκορ 12 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες αλλά παράλληλα έγιναν και πιο physical, η UCI κυνήγησε τα επιθετικά ριμπάουντ, ο ΔΣΠ βρήκε λύσεις αποκλειστικά από τον Σκαρίμπα Ε., με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά και το σκορ να είναι 16 – 18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες κυριάρχησαν, οι παίκτες είχαν καλές επιστροφές και δεν επέτρεψαν αιφνιδιασμούς, οι δύο αντίπαλοι εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23 – 22.

Στο 3ο Δεκάλεπτο ίδιο τέμπο στο παιχνίδι αλλά οι γηπεδούχοι σημάδεψαν το ζωγραφιστό των αντιπάλων και είχαν αποτέλεσμα με τον Στρατηγαρέα Π. να συνεχίζει να μοιράζει assist, ξαναπήραν διαφορά 2 κατοχών και το σκορ διαμορφώθηκε σε 31 – 26 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες του ΔΣΠ δεν κατάφεραν να ξεμπλοκάρουν επιθετικά και βασίστηκαν κυρίως σε προσωπικές ενέργειες με χαμηλά ποσοστά σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα να δουν την περίοδο να κλείνει με σκορ 37 – 30.

Στο 4ο Δεκάλεπτο από την αρχή και οι δύο ομάδες χωρίς συγκέντρωση επιθετικά, βασίστηκαν σε χωρίς ρυθμό ατομικές ενέργειες, έμειναν χωρίς καλάθι για 3′ και με τρίποντα των Φακίτσα Χ. και Κυνηγάκη Κ. το σκορ έγινε 40 – 33 με 5 για ληξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες της UCI συνέχισαν να αντιμετωπίζουν επιθετικό πρόβλημα σε αντίθεση με τον ΔΣΠ ο οποίος με 2 σερί εύστοχα τρίποντο των Μυρίλλου Ν. και Παπαθανασίου Β. μείωσε σε 1 πόντο,  με τον Σκαρίμπα Ε. να παίρνει την σκυτάλη με 4 σερί πόντους, ενώ πάλι με τρίποντο του Παπαθανασίου Β. ολοκλήρωσε run 4 – 16 και το σκορ ήταν 44 – 46 στο τελευταίο λεπτό όπου ο φιλοξενούμενοι δείχνοντας ψυχρό αίμα και από την γραμμή των βολών κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Φακίτσας Χ. με 10 (2) και Διορέλης Α. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σκαρίμπας Ε. με 16 και Παπαθανασίου Β. με 8 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης Ρ., Μαρίνος Χ.