61 - 82

27/05/2019 21:40 Play Off Minor Super League 18/19 40'

UCI718122461
EY222427982

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ της UCI και της ΕΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 82.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ και μεγάλες επιθέσεις, έβγαλαν ενέργεια, αλλά με τα ποσοστά να είναι χαμηλά, την ΕΥ με 3 επιθετικά ριμπάουντ του Συμπούρα Α. να πέρνει το προβάδισμα και το σκορ να είναι 3 – 7 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου πάλι με επιθετικό ριμπάουντ του Συμπούρα Α. και τρίποντο του Κοκαράκη Ν. οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 3 κατοχών, με τους αντιπάλους τους να βασίζονται υπερβολικά σε μακρινά σουτ και τρίποντα αλλά να συνεχίζουν να μην έχουν καλά ποσοστά με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να διεύρυνεται σε διψήφια επίπεδα και την περίοδο να κλείνει με σκορ 7 – 22.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε με περισσότερες γρήγορες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς, οι άμυνες συνέχισαν να είναι δυνατές αλλά με την επιθετική παραγωγή να είναι καλή, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό και ανταγωνιστκό μπάσκετ, με τους παίκτες της UCI να βελτιώνονται αισθητά επιθετικά, να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας αποφασιστικά το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν σημαντικά σε κανένα σημείο του αγώνα και τους παίκτες της ΕΥ να επιβάλουν το παιχνίδι τους κυριαρχώντας στο παρκέ, να παίρνουν από νωρίς στο 2ο Δεκάλεπτο 15+ πόντων και να την διατηρούν έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη και την Πρόκριση στην επόμενη φάση.

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Βαγγάλης