54 - 53

27/11/2015 20:30 League A 15/16 40'

Eurobank1312131654
Τοξότης159151453

Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ μεταξύ της UNION EUROBANK και του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54-53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Eurobank ξεκίνησε με άμυνα ζώνης 3-2, ενώ ο Τοξότης με Full Press με παγίδες! Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες πίεσαν για αιφνιδιασμούς, αλλά στο σετ ο Τοξότης είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας απέναντι στην ζώνη βρίσκοντας ελεύθερα σουτ, ενώ η Eurobank λόγω του Press ήταν σχετικά βιαστική στις τελικές επιλογές της, με γρήγορες επιθέσεις. Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού ευνόησε ελαφρώς τους φιλοξενούμενους οι οποίοι διατήρησαν ένα προβάδισμα μίας κατοχής έως το τέλος της περιόδου η οποία έληξε με σκορ 13-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε man, κάτι που έβγαλε εκτός ρυθμού επιθετικά τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα η Eurobank να βγάζει άμυνες και μετατρέποντας τες σε αιφνιδιασμούς πέρασε μπροστά στο σκορ. Παρόλα αυτά σε όλη την διάρκεια της περιόδου οι 2 ομάδες πήγαιναν neck to neck μιας και η άμυνα του Τοξότη στο σετ εξακολουθούσε να είναι εξαιρετική, με τους γηπεδούχους να εξακολουθούν να μην έχουν υπομονή στις τελικές επιλογές τους. Σκορ ημιχρόνου 25-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τοξότη ξεκίνησαν με ένα mini run 5-0, αλλά οι αντίπαλοι αντέδρασαν άμεσα και με καλές άμυνες δεν επέτρεψαν να συνεχίσει το run. Μέχρι το 4:00” και οι 2 ομάδες συνέχιζαν να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα αλλά με επιθετική παραγωγή κυρίως από αιφνιδιασμούς και επιθέσεις transition. Στο 4:00” η Eurobank βρήκε επιτέλους ελεύθερα looks στο σετ και κατάφερε να πάρει μία διαφορά 2 κατοχών. Στα τελευταία 2 λεπτά όμως ο Τοξότης με press και παγίδες κατάφερε να βγάλει άμυνες και με αιφνιδιασμούς να κλείσει την περίοδο με run 7-0 και το σκορ 38-39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Τοξότης μπήκε πάλι πιο δυνατά και ανεβάζοντας το τέμπο του αγώνα με ασφυκτικό press και αιφνιδιασμούς και με την Eurobank να κάνει λάθη, να μην έχει καθαρό μυαλό και να δείχνει πως δεν μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του αντιπάλου. Το αποτέλεσμα ήταν στα πρώτα 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι να έχουν ένα προβάδισμα 7 πόντων. Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι επέδειξαν την εμπειρία τους και με μεγαλύτερη συγκέντρωση στις επιθέσεις της βρήκε λύσεις στο σετ με πρωταγωνιστή τον Χεργκελετζή Χ. (στερώντας έτσι τους αιφνιδιασμούς από τον Τοξότη), έβγαλε άμυνες και αργά αλλά σταθερά μείωσε έως το 2:15” όπου ισοφάρισε και το το 0: 47” όπου πέρασε μπροστά με 1 πόντο! Στο τελευταίο λεπτό και οι 2 ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους να πάρουν την νίκη αλλά τελικά η ομάδα της Eurobank με πιο καθαρό μυαλό επικράτησε.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χεργκελετζής Χ. με 14 και Μπιλικαίδης Β. με 13(1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Γαζεπίδης Φ. με 13(1) και Μπαζίγος Μ. με 12 πόντους αντίστοιχα.