06/02/2017 22:00 League A 16/17 40'

Veto SA6911531
Τοξότης171717758

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της VETO (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες) και του ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μια άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 31 – 58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι το παιχνίδι από την αρχή είχε καλό τέμπο, αλλά ο Τοξότης με 2 σερί τρίποντα του Φακίρη Μ. και με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς πήρε προβάδισμα 10 πόντων στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι άσκησαν press, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να βρίσκονται εκτός ρυθμού επιθετικά (σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους) και το σκορ να είναι 2–15 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο ρυθμό, κάτι που συνέχισε να ευνοεί τον Τοξότη ο οποίος κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 6–17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τοξότη και πάλι άσκησαν full press, με τις άμυνες να δυναμώνουν και από τις δύο πλευρές, αλλά οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετικό spacing και κίνηση μακριά από την μπάλα συνεχίσαν να βρίσκουν τα ελεύθερα σουτ 3 πόντων, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το προβάδισμα στους 15+ πόντους, με τους παίκτες της Veto να συνεχίζουν να έχουν πρόβλημα απέναντι στο press και το σκορ να είναι 10 – 29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πιο αργό τέμπο, τις δύο ομάδες σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά, τις άμυνες να γίνονται πιο physical, τους παίκτες της Veto να βελτιώνονται και στις δύο πλευρές του γηπέδου και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 15 – 34.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Veto να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα (παρότι αγωνίστηκαν με σοβαρές απουσίες), αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες του Τοξότη να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, παίζοντας καλό μπάσκετ έως το τέλος και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χρηστίδης Χ. με 8 και Μπουζέας Η. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Φακίρης Μ. με 19 (5) και Πιτστίνος Α. με 13 πόντους αντίστοιχα.