84 - 60

22/11/2016 22:00 League A 16/17 40'

Τοξότης1727182284
Veto SA1413181560

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ και της VETO SA (η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους 2 βασικούς της ψηλούς), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 84 – 60.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με press σε όλο το γήπεδο, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου, με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες στα πρώτα 2 λεπτά, ενώ στην πορεία το τέμπο ανέβηκε και οι παίκτες ζεστάθηκαν επιθετικά με το σκορ να είναι 10 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από την γραμμή των 3 πόντων μέσω του Φακίρη Μ., και ανέβασαν το προβάδισμα στους 8 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν τους ελεύθερους παίκτες, να βρίσκουν και αυτοί λύσεις από τον Καρκανιά Χ. (τόσο από assist όσο και από σκοράρισμα) και η περίοδος να κλείνει με σκορ 17 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες με εξαιρετικό ρυθμό και ποσοστά από την αρχή, αλλά με την ομάδα του Τοξότη να συνεχίζει να ευστοχεί σε σουτ 3 πόντων και με 4 διαδοχικά τρίποντα πήρε προβάδισμα 11 πόντων με το σκορ να είναι 31 – 20 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν πάρει φωτιά στα μακρινά σουτ, έχοντας παράλληλα πολύ καλή λεωφόρο της μπάλας και Spacing, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν και αυτoί καλό μπάσκετ, να συνεχίζουν να δείχνουν μαχητικότητα αλλά το σκορ να είναι 49 – 27 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι ο αγώνας σε πολύ καλό ρυθμό, με τον Τοξότη και πάλι να ασκεί press, το γρήγορο τέμπο να συνεχίζει να ευνοεί τους γηπεδούχους, η διαφορά να ανεβαίνει στους 20+ πόντους, τους φιλοξενούμενους να μην αφήνουν το παιχνίδι, να δείχνουν μαχητικότητα και να μειώνουν σε 15 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η διαφορά ψαλιδίστηκε και άλλο, με τους γηπεδούχους όμως να αντιδρούν, αλλά αυτή την φορά να βρουν λύσεις από τον Πάππα Β. στο ζωγραφιστό οποίος με διαδοχικά καλάθια ανέβασε και πάλι το προβάδισμα, με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 62 – 45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τους παίκτες Veto να δείχνουν μαχητικότητα αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, τους γηπεδούχους να παραμείνουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διατηρούν προβάδισμα ασφαλείας και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Φακίρης Μ. με 23 (7) και Ασημάκης Ν. με 17 (5), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαγεωργίου Γ. με 27 (2) και Καρκανιάς Χ. με 12 (2) πόντους αντίστοιχα.