Veto SA1914181263
KPMG1724232286

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της Veto (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες) και της KPMG, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 86.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3,ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η KPMG από την αρχή μπήκε ζεστή από τη γραμμή των 3 πόντων και πήρε μια διαφορά 9 πόντων στα πρώτα 3 λεπτά. Στη συνέχεια η Veto αντέδρασε, και με πρωταγωνιστή τον Καρκανιά Χ. μείωσε, ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό ρυθμό, με καλά ποσοστά και από τις δύο ομάδες, οι οποίες παρέμειναν κοντά, εναλλασσόμενες στο προβάδισμα με το σκορ να είναι 29 – 28 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι συνέχισε πιο πολύ με σετ επιθέσεις, αλλά με τα ποσοστά να παραμένουν υψηλά με καλές επιλογές και καθαρό μυαλό και από τις δύο ομάδες αλλά με την KPMG με 3 σερί τρίποντα (και τον Χρυσάγη Ι. να έχει πάρει φωτιά) να παίρνει ένα προβάδισμα 8 πόντων και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33 – 41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, αλλά με την KPMG να συνεχίζει να βομβαρδίζει από τη γραμμή των 3 πόντων και να παίρνει διψήφια διαφορά με το σκορ να είναι 37 – 49 στα πρώτα 4 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν τα ελεύθερα τρίποντα, τους γηπεδούχους να δείχνουν σημάδια κόπωσης και την περίοδο να κλείνει με σκορ 51 – 64.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Veto έδειξε μαχητικότητα, έπαιξε καλό μπάσκετ αλλά είχε εμφανή σημάδια κόπωσης, ενώ η KPMG συνέχισε να είναι σοβαρή και συγκεντρωμένη, διατηρώντας μια διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καρκανιάς Χ. με 22 (1) και Κελαϊδής Γ. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους η Χρυσάγης Ι με 35 (6) και Καλλινίδης Θ. 17 (3) πόντους αντίστοιχα.