71 - 58

19/12/2015 15:30 League B1 15/16 40'

KPMG1713202171
Veto SA172381058

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της KPMG και της VETO SA (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71 – 58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, αλλά παρουσιάστηκαν διστακτικές και με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά. Και οι δύο αντίπαλοι παρέμειναν κοντά στο σκορ με την KPMG όμως να έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και να απειλεί από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να διατηρεί μια διαφορά μιας κατοχής στο πρώτο μισό. Στο δεύτερο μισό η φιλοξενούμενοι ανέβασαν το τέμπο, έβγαλαν αιφνιδιασμούς και πέρασαν μπροστά στο σκορ, άλλα με την διαφορά να παραμένει σε μια κατοχή και την περίοδο να κλείνει με σκορ 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ανέβασαν τον ρυθμό και με εύστοχα τρίποντα, επιθέσεις στο transition και καλά ποσοστά παρέμειναν ισόπαλες στα πρώτα τρία λεπτά, αλλά με την ομάδα της Veto να παίρνει μία διαφορά δύο κατόχων στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, αλλά με την KPMG να έχει χαμηλότερα ποσοστά ευστοχίας και με τους αντιπάλους με διαδοχικά τρίποντα να παίρνουν μια διαφορά 10 πόντων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο στο πρώτο ενάμιση λεπτό και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές και χωρίς σκορ. Παρόλα αυτά στα επόμενα τρία λεπτά η KPMG έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, τροφοδότησε αιφνιδιασμούς και μείωσε σε δύο κατοχές με το σκορ 38 – 42 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, και σε 40 – 42 στα μισά της περιόδου. Η ομάδα της Veto έχοντας κολλήσει μπροστά, με βιαστικές επιλογές και χωρίς καθαρό μυαλό στο πρώτο μισό, ξαναβρήκε τη συγκέντρωση της, βελτίωσε τα ποσοστά της (στερώντας έτσι τους αιφνιδιασμούς από τους αντιπάλους) και ανέβασε την διαφορά στους 8 πόντους 2:30 πριν το τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και συνεχίζοντας θα βγάζουν ενέργεια αμυντικά, περιόρισαν εκ νέου την Veto, έβγαλαν ξανά αιφνιδιασμούς, μείωσαν εκ νέου και πέρασαν μπροστά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 50 – 48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν ξανά νευρικές στο πρώτο λεπτό με την KPMG όμως να δείχνει περισσότερη μαχητικότητα, να έχει καλύτερο ρυθμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έτσι να ανεβάσει τη διαφορά στους 6 πόντους στα πρώτα δύο λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μη βγάζουν ενέργεια στην άμυνα και να είναι στατικοί μπροστά (παρουσιάζοντας σημάδια κόπωσης), με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν μια διαφορά + 10 πόντων την οποία και διατήρησαν έως τέλος του αγώνα.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν η Χρυσάγης Ι. με 32 (3) και Μαρμαρίδης Σ. με 16 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καρκανιάς Χ. με 21 (3) και Γαλανόπουλος Ν. με 19 πόντους αντίστοιχα.