37 - 63

06/03/2017 22:30 League A 16/17 40'

Veto SA1667837
Mari Recycling211518963

Στον αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της VETO και της MARI RECYCLING, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37 – 63.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα από την αρχή, έχοντας καλό spacing και κυκλοφορία της μπάλας, επέλεξαν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, αλλά οι φιλοξενούμενοι με καλύτερα ποσοστά στα τρίποντα πήραν προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 6–11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες και από τις δύο πλευρές διατήρησαν πολύ καλό ρυθμό, συνέχισαν να κυκλοφορούν την μπάλα και να βρίσκουν τις σωστές τελικές επιλογές, οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και συνέχισαν να έχουν πολύ καλά ποσοστά, αλλά οι φιλοξενούμενοι με 2 διαδοχικές assist του Παπαδημητρίου Δ. και 5 πόντους από τον Παπανόγλου Δ. πήραν και πάλι προβάδισμα 2 κατοχών, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16 – 21.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι επέλεξαν και πάλι σετ επιθέσεις, αλλά οι παίκτες Mari με εξαιρετικές αποστάσεις και κίνηση μακριά από την μπάλα και πολύτιμη συμβολή (αμυντικά και στα ριμπάουντ) από τον Ξενάκη Γ. διατήρησαν διαφορά 2 κατοχών, με τις άμυνες να δυναμώνουν, τους παίκτες της Veto να αρχίζουν να μην έχουν καθαρές επιλογές και το σκορ να είναι 19 – 24 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Mari συνέχισαν να δείχνουν μεγαλύτερη μαχητικότητα στα ριμπάουντ και έχοντας πολλές 2ες επιθέσεις κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στους 10 πόντους, συνεχίζοντας να έχουν πολύ καλή παραγωγή από assist, σε αντίθεση με τους παίκτες Veto οι οποίοι βασίστηκαν κυρίως σε isos με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22 – 36.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Veto να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά να είναι εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική μέρα, τους παίκτες της Mari να συνεχίζουν να παίζουν καλό μπάσκετ, διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σιατράς Θ. με 12 (1) και Αρβανιτέλης Σ. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπανόγλου Δ. με 14 (2) και Σπύρου Ι. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.