60 - 83

04/06/2018 21:30 Play Off Minor Elite League 17/18 40'

Veto SA1711171560
Petrogaz1825152583

Εύκολο βράδυ είχε η ομάδα της PETROGAZ στον 2ο ημιτελικό της Minor Elite League απέναντι στην ομάδα της VETO S.A. Με μόλις 5 παίκτες η VETO S.A. δύσκολα θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, απέναντι σε μια πλήρη και έμπειρη ομάδα. Έτσι η PETROGAZ έκανε το 2-0, προκρίθηκε στον τελικό και περιμένει το νικητή από το ματς OTE COSMOTE – ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ για να μάθει τον αντίπαλο της στον τελικό.

Παρά τις πολλές απουσίες η VETO ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με τους Τσατσάνη, Λούμπη και Καρκανιά πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ (7-0 και 10-5). Η ομάδα της PETROGAZ σα να είχε υποτιμήσει τη δυναμική των αντιπάλων της, μπορεί να ήταν 5 αλλά και οι 5 ήταν εξαιρετικοί. Έτσι ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ. Γρήγορα οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση, πίεσαν στην άμυνα και με τους Τουμπανιάρη και Πισκούλη να έχουν ρυθμό, πλησίασαν (10-8, 14-13) και πέρασαν και μπροστά (14-15, 15-18).

Στο 2ο δεκάλεπτο τα πράγματα ξεκαθάρισαν. Η PETROGAZ πέρασε την μπάλα μέσα στο καλάθι στους Μαρκόπουλο και στον εξαιρετικό Πισκούλη και άρχισε να χτίζει μια διαφορά (19-28, 23-30), με τη VETO S.A. να είναι άστοχη και μόνο το Γαλανόπουλο να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι. Μάλιστα 3 σερί τρίπουντα του Παπαδρόσου στο τέλος του ημιχρόνου εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους στη λήξη του (28-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της VETO ισορρόπησε την κατάσταση, καταφέρνοντας να κρατήσει τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους (39-49, 43-55), κυρίως χάρη στις επιθετικές επινοήσεις του Καρκανιά σε σκοράρισμα και πάσες. Το 45-58 του δεκαλέπτου άφηνε κάποιες ελπίδες στην VETO S.A. για την ανατροπή.

Όμως στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου μια λογομαχία ου Καζαντζή με τον Ξενουδάκη οδήγησε στην αποβολή του πρώτου (είχε ένα αντιαθλητικό και χρεώθηκε με τεχνική ποινή) και υποχρέωσε την ομάδα του να παίξει με 4 στο διάστημα που έμενε. Έτσι η PETROGAZ εύκολα κράτησε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα με το 60-83 να έρχεται φυσιολογικά.

Οι Παπαδρόσος και Πισκούλης οι κορυφαίοι της PETROGAZ και του αγώνα. Βοήθησαν οι Μαρκόπουλος, Τουμπανιάρης και Καρυάτης. Οι Καρκανιάς, Τσατσάνης και Γαλανόπουλος οι καλύτεροι της VETO S.A.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην ομάδα του Κωτσόπουλου. Με απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ (51 έναντι 36 των αντιπάλων τους), καλή κυκλοφορία στην επίθεση, που είχε ως αποτέλεσμα τα πολλά ξεμαρκάριστα σουτ, και εντυπωσιακή ευστοχία από την περιφέρεια (8 τρίποντα εκ των οποίων τα 6 στο 2ο δεκάλεπτο) οι παίκτες της PETROGAZ πέτυχαν 42 πόντους, ελέγχοντας το ματς από την αρχή του (7-0, 11-6, 17-11, 34-16). Η VETO S.A. ξεκίνησε πολύ νωθρά την αναμέτρηση, τα σουτ δεν μπήκαν (ο Καζαντζής ξεκίνησε με 0/6) με αποτέλεσμα να βρεθεί από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ. Στο 34-16 έκανε ένα 0-8 σερί με τους Καρκανιά και Καζαντζή να πετυχαίνουν μαζεμένα τρίποντα, όμως όπως είπαμε η επίθεση της PETROGAZ πέταγε φλόγες και το 42-27 του ημιχρόνου το επιβεβαιώνει.

Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 13 πόντους (44-31 και 55-42) με την PETROGAZ να έχει πάντα τις λύσεις απέναντι στην άμυνα της VETO S.A. Είτε με παιχνίδι κοντά στο καλάθι, είτε με βολές, είτε με τρίποντα (2 ο Τουμπανιάρης Τηλέμαχος και 3 ο Μαρκόπουλος στην 4η περίοδο) η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε απειλητικά επίπεδα, παρά την επιθετική προσπάθεια της VETO S.A. Το τελικό 79-60 ήρθε απόλυτα φυσιλογικά με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους την επόμενη εβδομάδα για το 2ο παιχνίδι της σειράς.

Οι Μαρκόπουλος, Τουμπανιάρης και Πισκούλης οι καλύτεροι για τους νικητές με τους Παπαδρόος και Αντωνόπουλο να είναι θετικοί. Οι Τσατσάνης και Καρκανιάς ξεχώρισαν για τη VETO S.A.

Διαιτητές : Χρηστίδης, Αυγερινός.