54 - 55

11/12/2017 22:00 Elite League A 17/18 40'

Veto SA1419111054
Motor Oil2213101055

Σε άλλο ένα ντέρμπυ που κρίθηκε στον πόντο συμμετείχε η ομάδα της VETO, η οποία έχει συνηθίσει πλέον όλα της τα ματς να κρίνονται στο νήμα,  με την ομάδα της MOTOR OIL να παίρνει τη νίκη με καλάθι του Καρύτσα στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς!  Χαρακτηριστικό του αγώνα οι πολλές απουσίες και των δύο ομάδων, με τη VETO να παίζει ουσιαστικά όλο το ματς με 5 παίκτες και η MOTOR OIL με 8 αλλά χωρίς βασικά στελέχη της ομάδας.

Η άμυνα ζώνης που επέλεξε η VETO ήταν βούτυρο στο ψωμί της MOTOR OIL και ιδιαίτερα του Καρύτσα. Ο έμπειρος forward της MOTOR OIL βρήκε πεδίο δράσης για ελεύθερα σουτ, πέτυχε 3/6 τρίποντα και ½ δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και με τη συμπαράσταση του Μαργέτη οδηγούσε εκ του ασφαλούς την ομάδα του με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια νούμερα (22-11) και το δεκάλεπτο να λήγει σε 22-14 χάρη στην καλή επιθετική παρουσία του Καζαντζή.

Η VETO άλλαξε την άμυνα της σε man to man στον Καρύτσα και 4 ζώνη (και στη συνέχεια man to man απλό) με αποτέλεσμα να μπλοκάρει την επίθεση της MOTOR OIL. Ο Καζαντζής συνέχισε να σκοράρει, οι Γαλανόπουλος και Μαραντός με τη δύναμη τους κυριαρχούσαν, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει άμεσα στον ένα πόντο (31-30) με το ημίχρονο να κλείνει στο +2 για τη MOTOR OIL (35-33).

Μέτριο επιθετικά ήταν το 2ο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες. Με καλάθια των Λογοθέτη και Γιαννόπουλο η MOTOR OIL έκανε το 39-33, ενώ με τρίποντο του Μανωλιάδη ήρθε στο +7 (42-35). Η VETO δεν άφησε τη διαφορά να ανέβει άλλο, ανέβασε ένταση στην άμυνα της και μείωσε σε 42-41. Τρίποντα των Μανωλιάδη και Καζαντζή έκαναν το 45-44 του δεκαλέπτου.

Ο Καζαντζής συνέχισε να σκοράρει και με άλλους 7 σερί αναπάντητους δικούς του πόντους έφερε το +6 για την ομάδα του (45-51)! Εκεί ανέλαβαν δράση οι Μαργέτης και Καρύτσας για τη MOTOR OIL  δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα τους με 53-52. Ο Γαλανόπουλος με ωραίο καλάθι με πλάτη έκανε το 53-54 με το Μανωλιάδη να αστοχεί σε τρίποντο και τον Λούμπη να κερδίζει το ριμπάουντ και το φάουλ με 11’’ να απομένουν. Αστόχησε και στις δύο βολές με τον Καρύτσα να κάνει μια προσωπική ενέργεια και να πετυχαίνει ένα πολύ δύσκολο καλάθι για το 55-54 της ομάδας του με 0.8΄΄ να απομένουν. Η VETO έβγαλε ένα καλό σύστημα αλλά η προσπάθεια του Γαλανόπουλου δεν ήταν επιτυχημένη με τη MOTOR OIL να παίρνει τη νίκη!

Κορυφαίος του αγώνα ο Καρύτσας, κέρδισε στο νήμα τον εξαιρετικό Μαργέτη χάρη στο καλάθι του αγώνα! Ο Καζαντζής καλύτερος για τη VETO.

Διαιτητές : Παπαφωτίου, Φασόλης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Μανωλιάδης Βασίλης  (Αρχηγός MOTOR OIL):

” Πολύ δύσκολη νίκη σήμερα απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο. Και οι δύο ομάδες είχαν απουσίες, η VETO σίγουρα παραπάνω μιας και ήταν μόλις 6 και στη συνέχεια 5 αφού ο αρχηγός τους ο Χρήστος έπαιξε μόλις 5 λεπτά. Εμείς χωρίς τον Τσόγκα δεν έχουμε ισορροπία σε άμυνα αλλά κυρίως επίθεση. Ευτυχώς ο Καρύτσας πέτυχε ένα τρομερά δύσκολο καλάθι στο τέλος και πήραμε τη νίκη! Καλές γιορτές σε όλους! “