41 - 49

09/03/2023 21:30 Commercial League A 22/23 4 40'

Vodafone116121241
Μαυρογένης1013101649

Στον αγώνα της τρίτης αγωνιστικής μεταξύ της Vodafone και της Mαυρογένης, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41-49.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη για να αποκτήσουν προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Η ομάδα που κατάφερε να έχει καλύτερη εικόνα ήταν γηπεδούχος η οποία χάρη στην καλή κυκλοφορία της μπάλας βρισκόταν μπροστά με 7-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια τα πολλά άστοχα σουτ κάτω από το καλάθι δεν εμπόδισαν τους παίκτες μαυρογενης να βρίσκουν σκορ από τις βολές όπου έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο σε απόσταση βολής (11-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνά τους σε ζώνη μια απόφαση που τελικά τους δικαίωσε αφού περιόρισαν τους αντιπάλους τους στο να πετύχουν μόλις 2 πόντους και εκείνοι να κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας στα μισά της περιόδου (13-20). Στο υπόλοιπο της περιόδου καμία από τις 2 ομάδες δεν κατάφερε να ξεχωρίσει κρατώντας τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ (17-23).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Μαυρογενης συνέχιζαν να παίζουν με την ίδια διάθεση και να βελτιώνουν διαρκώς την υπέρ τους διαφορά. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν (22-31). Στην πορεία όμως οι παίκτες της Vodafone εμφανίστηκαν πιο ψύχραιμοι και ευστοχώντας στα σουτ 3 πόντων τους μείωσε τη διαφορά στους 4 δίνοντας πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια (29-33).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Μαυρογενης ξεκίνησαν δυναμικά έχοντας ένα σερί 5 πόντων το οποίο όμως απαντήθηκε με ένα αντίστοιχο 6 πόντων. Ο αγώνας ήταν πολύ οριακός και το σκορ στο 35ο λεπτό του αγώνα ήταν 37-38. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Μαυρογένης διαχειρίστηκαν τον αγώνα κατάλληλα και έβρισκαν συνεχώς απαντήσεις στο σκορ καταφέρνοντας να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 41-49.