37 - 48

01/12/2022 22:00 Group C 22/23 5 40'

Vodafone29161037
Μαυρογένης16816848

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της της Vodafone και της Mαυρογένης, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37-48.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι man to man  με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες εκδηλώνουν οργανωμένες επιθέσεις αλλά αυτό δεν βοηθούσε τους γηπεδούχους να αποφύγουν τα λάθη και σε συνδυασμό με την πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων οι τελευταίοι βρέθηκαν μπροστά με σκορ μηδέν 12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να έχουν τον κυρίαρχο ρόλο στον αγώνα αφού κρατούσαν τους αντιπάλους τους στο 0 για 2 ακόμη λεπτά και ταυτόχρονα τα επιθετικά ριμπάουντ συνέχισε να πληγώνουν την άμυνά τον αντίπαλό τους.

Στο 2o δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν με τον ίδιο επιθετικό ρυθμό και καταφέρνοντας να σκοράρουν έξω από τη γραμμή των 6,25 αύξαναν το προβάδισμα υπέρ τους μετατρέποντας τον αγώνα σε ένα εύκολο απόγευμα για αυτούς αφού στο 15o λεπτό ήταν μπροστά με 6-24. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με μεγάλη προσπάθεια έπαιρναν επιθετικά ριμπάουντ που τους έδιναν δεύτερες ευκαιρίες και μείωσαν τη διαφορά όντας πίσω στο ημίχρονο με σκορ 11-24.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες της Vodafone βγήκαν με ενέργεια και προσπαθούσαν διαρκώς να μειώσουν τη διαφορά με τρέξιμο σε όλο το γήπεδο κάτι το οποίο δεν λειτουργούσε στον πίνακα του σκορ αφού η διαφορά παρέμενε σε σταθερά επίπεδα όπου στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 17-31. Στην πορεία οι γηπεδούχοι κράτησαν το ίδιο μομέντουμ και με βελτίωση στην άμυνα τους περιόρισαν το παθητικό τους αλλά οι πόντοι που σκόραραν δεν στάθηκαν ικανοί να τους δώσουνε ουσιαστικές ελπίδες νίκης μπαίνοντας στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα 27-40

Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Vodafone, φάνηκε ότι είχαν ξεκινήσει να ξεμένουν από ενέργεια αφού ήταν άστοχοι στα σουτ τους και είχαν λιγότερη συγκέντρωση με το σκορ να είναι 33-46 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά δεν υπήρχε τίποτα να διεκδικηθεί από κάθε πλευρά και έτσι οι ομάδες είχαν ένα πενιχρό επί μέρους σκορ 4-2 που έδωσε μια εύκολη νίκη στη φιλοξενούμενη ομάδα.