45 - 37

28/05/2023 15:00 Play Off Commercial League A 22/23 0'

Vodafone812101545
Techpassion410101337

ον αγώνα μεταξύ της Vodafone και της Τεκπασιον ΙΚΕ, οι πρώτοι πήραν τη νίκη με σκορ 45-37.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να αποκρούσουν αποτελεσματικά το γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι επιθέσεις που εκδηλώνονταν αν και ήταν οργανωμένες αλλά και απολύτως αναποτελεσματικές στα πρώτα 5 λεπτά αφού δεν είχε σημειωθεί καθόλου σκορ. Αυτό άλλαξε στο 7ο λεπτό από την πλευρά των γηπεδούχων οι οποίοι από εκείνο το σημείο και έπειτα πήραν ψυχολογία και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 8-4. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική αφλογιστία συνεχιζόταν με το ρυθμό του αγώνα να είναι γρήγορος αλλά τους παίκτες να μην μπορούν να μετουσιώσουν τις προσπάθειές τους σε πόντους. Μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου το επιμέρους σκορ ήταν 3-2. Στο υπόλοιπο όντας εμφανώς πολύ πιο εύστοχες οι ομάδες σε σχέση με το προηγούμενο δεκάλεπτο ξεδίπλωσαν κάποιες από τις επιθετικές τους αρετές και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 20-14.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έδειχνε αντιγραφή των προηγούμενων δεκάλεπτων με το σκορ να σημαίνει ότι σταγονόμετρο και μέχρι το 25ο λεπτό να έχουν επιμέρους σκορ 3-3. Στην πορεία τα πολλά φάουλ τα οποία έκαναν και οι 2 πλευρές έδειξαν να βοηθούν τελικά την επιθετική τους συγκομιδή με την τρίτη περίοδο να λήγει με σκορ 30-24.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα εκεί που ο τελικός νικητής θα αποφασιζόταν οι ομάδες ήταν ισοδύναμες επιθετικά, κάτι που βόλευε τους γηπεδούχους οι οποίοι με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν μπροστά με 36-30. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα τίποτα δεν μπόρεσε να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη μεγάλη νίκη με σκορ 45-37.