36 - 29

12/02/2023 18:30 Commercial League A 22/23 2 40'

Vodafone81261036
Techpassion1506829

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Vodafone και της Τεκπασιον, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 36-29.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν σχηματισμό man to man για την αμυντική τους προσέγγιση στο παιχνίδι αυτό. Eπιθετικά, η κάθε ομάδα είχε από ένα σερί 4 πόντων με πρώτη τη γηπεδούχο που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα των πρώτων 5 λεπτων. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχοντας μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παιχνίδι τους εκτελώντας τις επιθέσεις τους πιο ψύχραιμα και εύστοχα έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με σκορ 8-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως το σκηνικό άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πετύχουν κανένα πόντο και αυτό αποτέλεσε την αρχή της ανατροπής από τους παίκτες της Vodafone. Αρχικά όντας και η ίδια αρκετά άστοχoi, κατάφεραν να πετύχουν μόλις 3 πόντους σε σε 5 λεπτά. Η φάση όμως που τους έδωσε την ώθηση ήταν ένα τρίποντο που έφερε το παιχνίδι στο -1 και από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν κοίταξαν πίσω με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι 2 ομάδες εμφανίστηκαν ισοδύναμες cup το οποίο βοήθησε τις ισορροπίες να παραμείνουν σταθερές και το σκορ στο εικοστό πέμπτο λεπτό του αγώνα ήταν 24 18. Στην πορεία οι παίκτες της tec passion προσπάθησαν με πίεση σε όλο το γήπεδο να δυσκολέψουν τις αντίπαλες επιθέσεις αλλά η προσπάθειά τους ήταν άκαρπη αφού εκείνη κατάφερε και κρατούσαν το προβάδισμα με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 26-21.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι φαινόταν ότι πορεύονταν σε μια εύκολη νίκη αφού έβλεπαν τους αντιπάλους τους να είναι άστοχοi στις επιθέσεις τους και τους εαυτούς τους να προηγούνται με 31 23 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με 2 μαζεμένα τρίποντα μείωσαν τη διαφορά στους 3 πόντους. Σε εκείνο το πολύ κρίσιμο σημείο οι μάχες ανάμεσα στις ομάδες ήταν πολύ σκληρές με τους γηπεδούχους χάρη σε ένα γκολ φάουλ περίπου 27 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα να κλειδώσουν τη νίκη.