YOLO – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

14/02/2016 17:45 League A 15/16 0'

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της YOLO και του ΔΣΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-79.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές στις επιθετικές τους επιλογές, με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτά ο ΔΣΑ σιγά-σιγά άρχισε να βρίσκει ρυθμό, και με καλύτερα ποσοστά πήρε μια διαφορά έξι πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι ο ΔΣΑ με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς και πολύ καλό spacing στις οργανωμένες επιθέσεις, σε αντίθεση με τη Yolo και πήρε μια διαφορά + 10 πόντων στα πρώτα δύο λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Yolo συνέχισε να είναι μπλοκαρισμένη επιθετικά, με κακές επιλογές και στατικές επιθέσεις με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να συνεχίζουν να τροφοδοτούνται με αιφνιδιασμούς, να έχουν ρυθμό και στο σετ με το σκορ τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου να είναι 11 – 31 και το ημίχρονο να κλείνει τελικά με σκορ 12 – 40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση, έδειξαν περισσότερη υπομονή επιθετικά αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, να έχουν ρυθμό και να ψάχνουν τις ελεύθερες επιλογές με αποτέλεσμα να ανεβάσουμε και άλλο τη διαφορά με το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά να είναι 17 – 47 και με την περίοδο να κλείνει με σκορ 22 – 62!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τη Yolo να δείχνει μαχητικότητα και διάθεση, να κερδίζει την επιμέρους περίοδο αλλά και με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να είναι σοβαροί και συγκεντρωμένοι, με παραγωγή από όλους παίκτες με αποτέλεσμα να πάρουν μία άνετη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσαμπαλής Γ. με 10 και Κλουβάτος Μ. με 7, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μιντζιάς Α. με 24 (3) και Χριστιανόπουλος Α. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.