56 - 64

20/12/2022 22:00 Group B 22/23 8 40'

ΑΔΜΗΕ819101956
Σκλαβενίτης1518141764

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της ΑΔΜΗΕ και της Σκλαβενίτης, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56-64

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν  αμυντικό σχηματισμό man to man, με σκοπό να μπορέσουν να προσαρμοστούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Η ομάδα που κατάφερε να είναι οριακά καλύτερη ήταν της ΑΔΜΗΕ, η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 5-4. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της ομάδας του Σκλαβενίτη πάτησαν το γκάζι επιθετικά και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 8-15 στο τέλος την πρώτη μου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το γρήγορο τέμπο του αγώνα κατάφερε να βολέψει τις επιθέσεις και να φέρει εκείνες σε πρωταγωνιστικό ρόλο. Το επιμέρους σκορ σε αυτό το σημείο ήταν 9-12 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της ΑΔΜΗΕ βελτίωσαν την άμυνά τους και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά σημαντικά και να βρίσκονται πίσω με 27-33 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, με καμία από τις 2 ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και να είναι ισορροπημένες. Αυτό ήταν κάτι το οποίο λειτούργησε προς όφελος των φιλοξενούμενων οι οποίοι συνέχισαν να προηγούνται με 32-39 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όμως κατάφεραν ξανά να ανεβάσουν τον ρυθμό τους και να βρίσκονται με διψήφια διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 37-47.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αν και ο ρυθμός ήταν γρήγορος, οι ομάδες έκαναν πολλά φάουλ στην προσπάθειά τους να αποκρούσουν τις αντίπαλες επιθέσεις και τους φιλοξενούμενος να συνεχίζουν να προηγούνται με διψήφια διαφορά με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα (44-56). Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας αν και προσπάθησαν να πλησιάσουν τους αντιπάλους τους περιορίστηκαν σε μια ήττα 8 πόντων.