42 - 35

24/11/2022 20:30 Group B 22/23 4 40'

ΑΔΜΗΕ12891342
Cosmote e-Value1088935

Στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της ΑΔΜΗΕ και της Cosmote E-Value οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-35.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι ζώνη με σκοπό να αντιμετωπίσουν τις οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν γηπεδούχος που βρισκόταν μπροστά με 2-0 στα πρώτα 2 λεπτά που την έβαλαν σε θέση οδηγού και το σκορ ήταν 7-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες εμφανίστηκαν κάπως αποδιοργανωμένοι επιθετικά και έμειναν για 3 λεπτά χωρίς πόντο χωρίς ωστόσο αυτό να επηρεάσει τη μεταξύ τους απόσταση και το σκορ ήταν 14-12 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν πολλά άστοχα σουτ κάτω από το καλάθι ενώ οι φιλοξενούμενοι υπέκυπταν σε πολλά λάθη με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο και 2 ομάδες είχαν καλό ξεκίνημα με τις οργανωμένες επιθέσεις των παικτών της ΑΔΜΗΕ να τους προσφέρουν ένα σερί 6 πόντων βάζοντάς τους μπροστά με 26-21 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κοντά στο σκορ και μείωσαν κατά 2 πόντους τη διαφορά από τους αντιπάλους τους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 29-26.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της ΑΔΜΗΕ είχαν την ψυχραιμία να αυξήσουν τη διαφορά στους 6 πόντους δίνοντας τους το προβάδισμα για την κατάκτηση της νίκης και το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 36-32. Στα 3 τελευταία λεπτά του αγώνα η διαφορά ήταν στο πόντο δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν ξανά τις λύσεις και κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνος στο τέλος.