44 - 47

24/01/2023 22:00 Group B 22/23 6 40'

ΑΔΜΗΕ151071244
The Newtons79191247

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της  ΑΔΜΗΕ και της The Newtons,  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης ως ένα μέσο να αποκτήσουν προβάδισμα από νωρίς στον αγώνα. Η ομάδα η οποία λειτούργησε καλύτερα σε αυτόν τον τομέα ήταν η γηπεδούχος η οποία επέτρεψε στους αντιπάλους της να πετύχει μόλις 3 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά έχοντας παράλληλα σκοράρει 7. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να είναι πιο απειλητικοί στο σκορ αλλά οι αιφνιδιασμοί τους δεν ήταν καλοί ποιοτικά και έτσι βρίσκονταν πίσω με 15-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι αναδιοργανώθηκαν και κατάφεραν με ένα επιμέρους σερί 4-9 να πλησιάσουν στους 3 πόντους και να δείξουν ότι δεν θα είχαν ρόλο κομπάρσου στον αγώνα. Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 19-16. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλο πόντο και οι 6 που δέχτηκαν ήταν πισωγύρισμα για την προσπάθεια που κατέθεσαν στα προηγούμενα λεπτά

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους και κατάφεραν με τα κλεψίματα και τους αιφνιδιασμούς να μειώσουν σε 32-31, αργότερα να τους προσπεράσω  32-33 και να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +3 (32-35).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι άμυνες και από το 2 πλευρών είχαν πάρει φωτιά όντας πολύ σκληρές με σκοπό να κλείσουν τους δρόμους για τους αντιπάλους τους προς το καλάθι τους. Παρ όλα αυτά οι επιθετικές λειτουργίες κατάφεραν να προσπερνούν αυτά τα εμπόδια και έτσι οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 38-41 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έχασαν κρίσιμες βολές και αυτό ήταν κάτι το οποίο επέτρεψε στους παίκτες της ΑΔΜΗΕ να περάσουν μπροστά με 42-41. Σ εκείνο το κρίσιμο σημείο που η μπάλα έκαιγε, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πέτυχαν ένα μεγάλο τρίποντο ανατροπής που τους έδωσε το προβάδισμα, ένα προβάδισμα το οποίο δεν έχασαν μέχρι το τέλος του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα στο θρίλερ των τελευταίων λεπτών.