Στον Μικρό Τελικό της Α’ Κατηγορίας μεταξύ του Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ και της MARI RECYCLING, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την Νίκη και την 3η Θέση με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 67.

Στο 1ο Δεκάλεπτο ο ΔΣΑ ξεκίνησε με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ η Mari με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι το παιχνίδι είχε από την αρχή γρήγορο ρυθμό και γρήγορες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες αλλά αυτό το τέμπο άρχισε μετά τα πρώτα 2 λεπτά να ευνοεί τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν με run 7 – 0 στα πρώτα 3:30”, τους αντιπάλους τους όμως να αρχίζουν να βρίσκουν τα πατήματα τους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 9 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές άρχισαν να ζεσταίνονται και από την γραμμή των 3 πόντων, με τους Χριστιανόπουλο Α. και Παπάνογλου Δ. να ανταλλάσουν εύστοχα τρίποντα, τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει, να έχει περισσότερες οργανωμένες επιθέσεις και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 9.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε σετ κυρίως επιθέσεις, αλλά ο ΔΣΑ με μία εκπληκτική ενέργεια του Παπαδάκου Λ. στο low post ξαναπήρε προβάδισμα 3 κατοχών αλλά κάπου εκεί ο Παπαδημητρίου Δ. πήρε φωτιά και με 2 σερί τρίποντα η Mari μείωσε σε έναν πόντο, με τις άμυνες να αρχίζουν να δυναμώνουν, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 22 – 21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο Παπαδημητρίου Δ. με πολύ ωραία προσωπική προσπάθεια και εύστοχο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του αλλά οι παίκτες του ΔΣΑ αντέδρασαν και με 2 σερί assist των Μίντζια Α. και Παπαδάκου Λ. έκαναν ένα mini run 4 – 0 και ξαναπέρασαν μπροστά, με τις δύο ομάδες να έχουν βρει ρυθμό, να ψάχνουν τους ελεύθερους παίκτες και να παίζουν καθαρό μπάσκετ, ο ΔΣΑ με 2 σερί τρίποντα του Χριστιανόπουλου Α. ξαναπήρε προβάδισμα 3 κατοχών αλλά και η Mari με τρίποντο του Παπάνογλου Δ. έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 36 – 31.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι σε γρήγορο τέμπο, επιλέγοντας πολλές επιθέσεις στο transition αλλά παράλληλα οι άμυνες κυριάρχησαν και άρχισαν να γίνονται πιο physical, με την Mari να ευνοείται από αυτό και να ισοφαρίζει, ο ΔΣΑ έμεινε χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και το σκορ ήταν 36 – 36 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία παρόλα αυτά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά και βελτίωσαν δραματικά τα ποσοστά τους, η Mari είδε και πάλι τον Παπαδημητρίου Δ. να παίρνει φωτιά και με 7 σερί πόντους από τον ίδιο πέρασε και πάλι μπροστά και πήρε προβάδισμα 2 κατοχών αλλά και πάλι οι αντίπαλοι της αντέδρασαν και με 3 βολές του Καραμπά Φ. και μία assist του Καλπούζου Α. και τρίποντο του Χριστιανόπουλου Α. σταμάτησαν το run της Mari και η περίοδος έκλεισε τελικά με σκορ 48 – 48.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με 2 σερί assist του Παπαδημητρίου Δ. και καλάθια των Ζαρκάδα Β. και Ξενάκη Γ. ξαναπήταν προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 2 λεπτά, με τον ΔΣΑ να αντιμετωπίζει επιθετικό πρόβλημα και να μένει χωρίς καλάθι για 3+ λεπτά, βλέποντας την διαφορά να ανεβαίνει στις 3 κατοχές και το σκορ να διαμορφώνεται σε 50 – 56 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες του ΔΣΑ με πρωταγωνιστή τον Καραμπά Φ., 2 assist του ίδιου και καλάθια από τους Παπαδάκο Λ. και Γουλανδρή Α. μείωσαν σε μία κατοχή αλλά και οι παίκτες της Mari συνέχισαν με καθαρό μυαλό να βρίσκουν τα ελεύθερα τρίποντα και με διαδοχικά isos του Παπαδημητρίου Δ. ξαναάνοιξαν την διαφορά με το σκορ να είναι 56 – 63 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά δεν άλλαξε κάτι στην εξέλιξη του αγώνα με τους παίκτες του ΔΣΑ να δείχουν διάθση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, ενώ οι παίκτες της Mari διατήρησαν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και ένα προβάδισμα 2+ κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη και το Μετάλλιο.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καραμπάς Φ. με 11, Χριστιανόπουλος Α. με 19 (5) και Γουλανδρής Α. με 11, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Παπαδημητρίου Δ. με 31 (5), Παπάνογλου Δ. με 15 (2) και Σπύρου Ι. με 6 (1) πόντους αντίστοιχα.

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το όμορφο θέαμα και το φίλαθλο πνεύμα που έδειξαν τόσο στον Μικρό Τελικό όσο και κατά την διάρκεια ολόκληρης της Σεζόν 2016 – 2017!

Διαιτητές: Μπούκας, Κανελλόπουλος