52 - 31

10/04/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 1 40'

ΕΛΑΝΕΤ208101452
Navios10130831

Εύκολα πήρε τη νίκη και την πρόκριση για τους 16 του Commercial Cup B η ομάδα της ΕΛΑΝΕΤ (Commercial League B) κερδίζοντας με 52-31 την ομάδα της NAVIOS (Shipping League B). Εκεί την περιμένει η ομάδα της SAB για τον αγώνα που θα κρίνει την πρόκριση στην 8άδα.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε η ΕΛΑΝΕΤ την αναμέτρηση. Με τον Αγγελόπουλο να πετυχαίνει 3 τρίποντα και συνολικά 14 πόντους και τον Σκιαθίτη άλλο ένα τρίποντο οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν από νωρίς το κεφάλι στο σκορ με διαφορά που έφτασε σε διψήφιο επίπεδο στη λήξη του δεκαλέπτου (20-10).

Η ομάδα της NAVIOS αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ανέβασε την ένταση στην άμυνα της, είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με τρίποντο του Κατωπόδη έτρεξε ένα σερί 0-7 για το 20-17. Η ΕΛΑΝΕΤ πάλι με ευστοχία από την περιφέρεια έμεινε μπροστά στο σκορ, με το επιμέρους 8-13 να μειώνει τη διαφορά στο μισό (από το -10 στο -5) για το 28-23 του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά όμως στο τρίτο δεκάλεπτο. Με δυνατή άμυνα που έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι της η ΕΛΑΝΕΤ κατάφερε να αφήσει τους άστοχους αντιπάλους της χωρίς καλάθι για ένα ολόκληρο δεκάλεπτο, εκείνη πέτυχε 10 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +15 (38-23) με την εικόνα του αγώνα να δείχνει πως η ανατροπή θα ήταν αδύνατη.

Η κυριαρχία της ΕΛΑΝΕΤ συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη NAVIOS πάντως αρχικά να προσπαθεί για την ανατροπή μειώνοντας σε 40-31 στο πεντάλεπτο, την ΕΛΑΝΕΤ όμως να ανεβάζει και πάλι ταχύτητα και τη διαφορά τελικά να φτάνει στο +21 με ένα 12-0 σερί στην τελική ευθεία του αγώνα.

MVP του αγώνα ο Αγγελόπουλος με 22 πόντους. Αμπατζής, Σκιαθίτης και Μπάντρας ακολούθησαν σε απόδοση. Κοσμίδης και Μορφης οι καλύτεροι της NAVIOS.