65 - 73

26/02/2020 21:30 Elite League 19/20 12 40'

Ελληνικά Πετρέλαια1617161665
Deree822172673

Για την Εlite League τα Ελληνικά Πετρέλαια υποδέχθηκαν το Deree που πήρε τη νίκη με τελικό σκόρ 65-73 με εξαιρετική απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην πρώτη περιόδο οι γηπεδούχοι που προηγήθηκαν 6-5 έπαιξαν άμυνα ζώνης 2-1-2 και οι φιλοξενούμενοι man to man. Με επιμέρους σκόρ 10-3 οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά και η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 16-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο που ήταν πιο παραγωγικό και για τις δύο ομάδες οι φιλοξενούμενοι με πιεστική άμυνα ισοφάρησαν το σκόρ σε 21-21 αλλά οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 33-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο πέρασαν μπροστά 41-42 με καλάθι του Γρατσιάτου αλλά οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 8-5 πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα και η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 49-47.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί αφού ευστοχώντας συνολικά 6 τρίποντα και με τον Γρατσιάτο να πετυχαίνει 15 πόντους έκαναν ένα επιμέρους 16-26 και πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 65-73.

Από τους γηπεδούχους οι Κουτρούλης με 15 πόντους & 22 ριμπάουντ και Κουτουζής με 25 πόντους & 14 ριμπάουντ έκαναν double double, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μπριασούλης με 22 (4) και Γρατσιάτος με 29 (4) πόντους, αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γεωργακίου, Μπουλινάκης