21/12/2019 16:30 Elite League 19/20 6 40'

Ελληνικά Πετρέλαια927821671
Elpen16716261378

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ των Ελληνικών Πετρελαίων (τα οποία αγωνίστηκαν με 5 μόλις παίκτες) και της Elpen, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στην παράταση με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71-78.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man to man ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν γρήγορο παιχνίδι και επιθέσεις αλλά τα ποσοστά ήταν σχετικά χαμηλά και το σκορ 4 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δύο αντίπαλοι παρέμειναν σε γρήγορο τέμπο και έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ αλλά οι γηπεδούχοι διεύρυναν την διαφορά και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 9 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες των ΕΛΠΕ πήραν κυριολεκτικά φωτιά με πολυπρόσωπη επίθεση και 4 τρίποντα στην περίοδο, έκαναν ένα εντυοπωσιακό run 27-7, οι αντίπαλοι τους κόλλησαν κυριολεκτικά επιθετικά (με 2 μόλις πόντους στα τελευταία 5 λεπτά) και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 36-23.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες των δύο ομάδων έπαιξαν καλό, ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, η Elpen κατάφερε να ξαναβρεί επιθετικά πατήματα και μάζεψε την διαφορά σε 44-39 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα ΕΛΠΕ άρχισαν να δέιχνουν σημάδια κόπωσης σε αντίθεση με την Elpen η οποία με βροχή τριπόντων (7 συνολικά) κατάφερε να συνεχίσει το run και το σκορ διαμορφώθηκε σε 49-53 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η επιθετική παραγωγή συνέχισε να είναι εξαιρετική, δεν έλειψαν οι αεντυπωσιακές φάσεις, οι γηπεδούχοι παρότι με 5 μόλις παίκτες δεν άφησαν το παιχνιδι, οι δύο ομάδες πόντο πόντο και το παιχνίδι οδηγήθηκε τελικά στην Παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλο πάθος και μαχητικότητα στο παρκέ, οι άμυνες παρέμειναν καθαρές αλλά οι παίκτες της Elpen έχοντας σαφώς περισσότερες ανάσες και δυνάμεις στα πόδια τους κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία διαφορά 2 κατοχών την οποία και διατήρησαν έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Φασόλης, Ζώρης