39 - 45

02/11/2021 21:30 Commercial League A 21/22 1 0'

ΕΖΑ410111439
Σ.Υ.Τ.Α.615101445

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της  ΕΖΑ και της ΣΥΤΑ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39-45.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά  στον παιχνίδι προσπαθώντας να σκοράρουν  στα πρώτα δευτερόλεπτα της κάθε επίθεσης κρατώντας ωστόσο δυνάμεις πίσω παίζοντας άμυνα ζώνης. Τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης βρήκαν και τις δύο ομάδες λίγο «σκουριασμένες» από την πολύμηνη απουσία τους από τα παρκέ καθώς πέτυχαν συνολικά μόνο έξι πόντους. Στην συνέχεια  μερικά άστοχα σουτ από την πλευρά των γηπεδούχων καθώς και μερικές επιθετικές λύσεις που βρήκαν οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο με σκορ 4-6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από πλευρά άμυνας οι παίκτες της ΕΖΑ διατήρησαν την άμυνα ζώνης του πρώτου δεκαλέπτου σε αντίθεση με του αντιπάλους που επέλεξαν το man to man με αρκετή πίεση στο μεγαλύτερο μέρος του γηπέδου διαμορφώνοντας το σκορ για τα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου σε 14-8. Το υπόλοιπο της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους εξαιρετικά άστοχους δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους παίκτες της ΣΥΤΑ με αιφνιδιασμούς και σωστές επιλογές στην επίθεση να γυρίσουν το παιχνίδι κλείνοντας το πρώτο μισό του αγώνα με σκορ 14-21.

Επιστρέφοντας οι ομάδες  στο παρκέ μετά την σύντομη διακοπή του ημιχρόνου οι παίκτες της ΕΖΑ παίζοντας εξαιρετική άμυνα και τιμωρώντας την ΣΥΤΑ για τα λάθη της στην επίθεση ροκάνισαν την διαφορά σε μόλις τρείς πόντους. Ωστόσο αυτό δεν συνεχίστηκε για πολύ καθώς ο Ταραμάς έδωσε ανάσες στην ομάδα του σκοράροντας back to back δύο σερί τρίποντα. Η  τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 25-31 υπέρ των φιλοξενούμενων παρόλο που οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά έπαιξαν υποδειγματική άμυνα.

Στο  4ο και τελευταίο Δεκάλεπτο του αγώνα και οι δύο ομάδες προσπάθησαν επιθετικά για την νίκη. Οι άμυνες χαλάρωσαν και  λύγισαν μπροστά στους γρήγορους αιφνιδιασμούς που επιδίωξαν αμφότεροι με σκορ 30-39  λεπτά πριν λήξει η αναμέτρηση. Οδεύοντας προς το τέλος του αγώνα οι play maker της ΣΥΤΑ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους ρίχνοντας τους σφυγμούς για τους συμπαίκτες τους οδηγώντας τους σε οργανωμένες επιθέσεις οι οποίες τελικά τους εξασφάλισαν το ροζ φίλο με τελικό σκορ 39-45.

Διαιτητές: Σκούτας Α., Σκαλτσής Π.