52 - 62

18/03/2022 21:30 Commercial League A 21/22 14 40'

ΕΖΑ1213161152
Cosmote e-Value819102562

Στον Αγώνα της  14ης αγωνιστικής μεταξύ της  Cosmote E-Value και της ΕΖΑ οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-62.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των ομάδων αμυντικά επέλεξαν να έχουν αμυντικά σχηματισμό ζώνης και επιθετικά να έχουν γρήγορο ρυθμό. Οι ομάδες έτρεχαν στο παρκέ επιδιώκοντας να βρουν εύκολο και γρήγορο σκορ. Αυτό λειτούργησε ευεργετικά για τους γηπεδούχους που στα πρώτα 5 λεπτά βρίσκονταν μπροστά με 9-3. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-5 βρέθηκαν να απέχουν ένα πόντο αλλα να δέχονται απάντηση, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-8.

Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες γεμάτες όρεξη για μπάσκετ και έτρεχαν στο παρκέ. Η παραγωγικότητα τους όμως ήταν αναντίστοιχη και έκαναν πολλά λάθη   και το σκορ ήταν  18-14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου κυριάρχησαν τα σερί από τη κάθε πλευρά. Αρχικά οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμά τους με 7-0 που ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Λίγα λεπτά αργότερα όμως το σερί 0-11 των φιλοξενούμενων, ανέτρεψε το μέχρι εκείνη τη στιγμή προβάδισμα των αντιπάλων τους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-27.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Cosmote E-Value συνέχισαν να πρωταγωνιστούν και ξεκίνησαν με 7 μαζεμένους πόντους το δεκάλεπτο και διατήρησε το προβάδισμα τους συμβάλλοντας  στο σκορ να είναι 29-34 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι εμπλουτίστηκε με το πάθος των παικτών σε κάθε κατοχή που τους έδωσε έξτρα κίνητρο. Απόρροια αυτού ήταν το 12-0 σερί των γηπεδούχων που τους έδωσε ξανά τα ηνία του αγώνα με 41-37 στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man με σκοπό να ανταποκριθούν καλύτερα στις συνθήκες του αγώνα. Στη πράξη είχε τα αντίθετα αποτελέσματα με τους αντιπάλους τους να ξεκινούν με 6 σερί πόντους και να αλλάζει ο ρόλος του οδηγού του αγώνα με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη (46-49). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τη μπάλα να “καίει” οι παίκτες της Cosmote E-Value βρήκαν 2 τρίποντα που τους έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην ουσία με τελικό σκορ 52-62.