Μαυρογένης vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία Α.Ε.

27/01/2020 21:00 Commercial League B 19/20 7 40'

Για τον B’ όμιλο της Commercial League B η ομάδα Μαυρογένης υποδέχθηκε την Ολυμπιακή Ζυθοποιία και πήρε τη νίκη με σκόρ 59-52 και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 5-10 ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 10-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοσή τους, μείωσαν την διαφορά στο -1 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 27-28.

Στο δεύτερο μέρος με ένα επιμέρους 11-6 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25΄με σκόρ 38-34 αλλά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά και η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 38-40.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με ένα σερί 15-8 όπου ευστόχησαν σε 3 τρίποντα, πέρασαν μπροστά στο 35΄με 53-48. Στον χρόνο που απέμεινε οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν στο σκόρ και η Μαυρογένης πήρε το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 59-52.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κασαπάκης με 21 (2) και Χάβδουλας με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βλάχος με 22 (1) και Χρονόπουλος με 12 (2) πόντους αντίστοιχα ενώ ο Τσαγκάρης έκανε double double με 11(1) πόντους και 12 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Σπυριδάκης, Παπαγεωργίου